PARTNER PORTALU
  • BGK

Problemy ze smogiem w Polsce. Pora na edukację

  • infoWire.pl    7 listopada 2017 - 10:48
Problemy ze smogiem w Polsce. Pora na edukację
Fot. Shutterstock

Wraz z chłodami za oknem wraca temat smogu. Polska jest w czołówce państw, które mają kłopoty ze smogiem. Zanieczyszczenie powietrza w wielu miejscowościach często przekracza stany alarmowe. Walka z tym problemem powinna przebiegać w różnych wymiarach.
Aby skutecznie walczyć z tym problemem, trzeba stale podnosić świadomość społeczeństwa. Powinno się zacząć już od dzieci, ponieważ to one będą w przyszłości odpowiadały za to, czy będziemy mieć zdrowe środowisko, a z ich wiedzą nie jest dobrze. 

Zgodnie z wynikami badania ankietowego przeprowadzonego w ramach kampanii społecznej „NIE dla smogu!” 95 proc. uczniów zdaje sobie sprawę z tego, że smog jest skutkiem zanieczyszczenia powietrza. Niestety najmłodsi często nie wiedzą jednak, że powstawaniu smogu można zapobiegać np. przez wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii czy niespalanie śmieci. Poza tym 15 proc. uczniów nie ma pojęcia, jakie smog wywołuje choroby. Nie wszystkie dzieci uważają zresztą, że zanieczyszczenie powietrza jest dużym lub bardzo dużym problemem.

- Edukacja ekologiczna jest bardzo istotna i powinna być prowadzona już od przedszkola […]. Warto wykorzystać chociażby lekcje przyrody, geografii, edukacji przyrodniczej czy godziny wychowawczej, aby przypomnieć uczniom o tym, czym jest smog i jak się przed nim chronić. Oprócz tego w ciągu całego roku powinniśmy pokazywać młodym ludziom, jakie my, dorośli, realnie podejmujemy działania, by smog w dalszej perspektywie wyeliminować” - mówi agencji infoWire.pl Wioletta Szymańska, organizator kampanii „NIE dla smogu!”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.