PARTNER PORTALU
  • BGK

Program KAWKA czeka na samorządy

  • pap    29 kwietnia 2014 - 15:14
Program KAWKA czeka na samorządy

Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza m.in. poprzez likwidację pieców węglowych - to cel skierowanego do samorządów Programu Kawka. 30 czerwca mija termin składania wniosków o dofinansowanie projektów, których realizacja ma poprawić jakość powietrza w miastach.
Program finansuje Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To druga edycja programu.

Planowany na lata 2014-2018 budżet przedsięwzięcia wyniesie 278 mln złotych. Program zakłada likwidację tzw. niskiej emisji - czyli zanieczyszczeń emitowanych przez lokalne kotłownie i domowe piece - oraz rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii.

Termin składania wniosków mija 30 czerwca. Po jego upłynięciu nastąpi formalna oraz merytoryczna ocena, a liczba miast, które wezmą udział w programie będzie znana jesienią.

Program nawiązuje do dyrektywy unijnej CAFE (Clean Air for Europe) z maja 2008 roku ws. jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy. Dyrektywa wskazuje, że najważniejszym celem działań w zakresie ochrony powietrza jest ograniczenie zanieczyszczeń.

Chodzi o to, by zmniejszyć ryzyko zachorowań wynikających z występowania w powietrzu szkodliwych np. pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych

Związki te powstają w trakcie np. spalania drewna, pracy pieców koksowniczych, są obecne w spalinach samochodowych.

Jak zaznacza Marek Zieliński z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, w programie udział wziąć mogą jednostki samorządu terytorialnego, które znajdują się w miastach pow. 10 tys. mieszkańców.

Aby miasto zakwalifikowało się do dofinansowania, musi spełnić warunek polegający na tym, że w 2 z ostatnich 4 lat, zostały w nim przekroczone normy jakości powietrza w odniesieniu do dopuszczalnego poziomu.

W ramach programu środki finansowe można przeznaczyć m.in. na likwidację lokalnych źródeł ciepła, kotłowni, podłączenie obiektów do centralnego źródła ciepła, montaż kolektorów słonecznych oraz termomodernizację budynków wielorodzinnych.

Projekt przewiduje dotację wysokości 50 proc., a także niskooprocentowaną pożyczkę na kolejnych 40 proc. jego wartości. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest jego realizacja połączona z działaniami edukacyjnymi

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.