PARTNER PORTALU
  • BGK

Program Kawka: nabór wniosków na Dolnym Śląsku

  • AW    20 października 2015 - 16:28
Program Kawka: nabór wniosków na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku mimo wielu proekologicznych inwestycji nadal występują przekroczenia dopuszczalnych stężeń szkodliwych związków w powietrzu (fot.PTWP)

Dolnośląskie samorządy, w których stwierdzono przekroczenia niebezpiecznych dla zdrowia i życia pyłów PM2,5, PM10 oraz emisji CO2 mogą już składać wnioski do kolejnego konkursu w ramach programu Kawka.
Na Dolnym Śląsku mimo wielu proekologicznych inwestycji nadal występują przekroczenia dopuszczalnych stężeń szkodliwych związków w powietrzu. Dużym problemem jest emisja pyłów i gazów z kotłowni węglowych oraz domowych pieców. Powoduje ona smog, który zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i oddychania.

Pieniądze na wymianę pieców

- Dzięki Kawce stare piece będą wymieniane na instalacje gazowe, elektryczne, pompy ciepła czy solary - zapowiada Aleksander Marek Skorupa, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu. – W przypadku rezygnacji z pieców węglowych zapewnimy także środki na podłączanie się do miejskich sieci ciepłowniczych. Na pomoc finansową mogą liczyć miasta: Dzierżoniów, Głogów, Jelenia Góra, Kłodzko, Legnica, Nowa Ruda, Oleśnica, Oława, Polkowice, Strzelin, Szczawno-Zdrój, Świdnica, Wałbrzych, Wrocław, Ząbkowice Śląskie, Zgorzelec oraz uzdrowiska Szczawno-Zdrój, Cieplice-Zdrój i Polanica-Zdrój. Duży poziom zanieczyszczeń w tych miejscowościach wykazał monitoring jakości powietrza prowadzony przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Dopłaty dla mieszkańców będą możliwe dzięki wsparciu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Na Dolnym Śląsku ogłoszono już dwie edycje Kawki (w 2013 r. i 2014 r.). Środki z Funduszy są rozdzielane przez gminy. Tak będzie i tym razem. Zanim jednak to nastąpi, samorządy powinny złożyć dokumenty do WFOŚiGW we Wrocławiu i jego oddziałów w: Szczawnie-Zdrój, Legnicy i Jeleniej Górze do 30 listopada 2015 r.

Ostateczny podział pieniędzy na dotacje w 2016 r.

W I połowie 2016 r. będzie wiadomo ile pieniędzy trafi ostatecznie na Dolny Śląsk. Kwota dofinansowania przedsięwzięć wyniesie do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, w tym w formie dotacji: do 45 proc. z NFOŚiGW i do 15 proc. z WFOŚiGW we Wrocławiu. Pozostałe 30 proc. może być udzielane jako pożyczki z WFOŚiGW we Wrocławiu.

Ze środków najnowszej KAWKI będzie mogło skorzystać więcej samorządów niż we wcześniejszych jej edycjach. Obecnie mogą aplikować miejscowości liczące powyżej 5 tys. mieszkańców (poprzednio powyżej 10 tys.). Oczywiście niezmiennym warunkiem jest występowanie w nich przekroczeń zanieczyszczenia powietrza.

Finansowe wsparcie z Funduszy na walkę ze smogiem w poprzednich edycjach KAWKI było przeznaczone dla Wrocławia, Jeleniej Góry, Legnicy, Szczawna-Zdrój, Nowej Rudy i Świdnicy. Łączna wartość zaplanowanego wsparcia finansowego NFOŚiGW i WFOŚiGW we Wrocławiu w ramach KAWKI I i II w naszym regionie to 65,6 mln zł.

- W wyniku realizacji dwóch pierwszych edycji programu na Dolnym Śląsku zmniejszy się emisja dwutlenku węgla o 7,5 tysiąca ton w ciągu roku - mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. - Do powietrza trafi także mniej niebezpiecznych pyłów: PM10 o 56 ton i PM2,5 o 53 ton w ciągu roku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Marianna, 2016-02-24 13:18:27

    Myślę, że w tym roku urzędy będą naprawdę oblężone. Po tym, jak nasi znajomi dostali dotację w zeszłym roku, sami w tym roku się zdecydujemy. Nie ma co czekać. Mamy XXI wiek, ile można się "bawić" w palenie w piecach. Zwłaszcza, że nie wykluczone, że i Wrocław pójdzie za Krakowem (tak wycz...ytałam ostatnio na blogu De Dietrich) i wprowadzi całkowity zakaz.  rozwiń