PARTNER PORTALU
  • BGK

Program Life: Eko-doradcy ruszyli w Małopolskę

  • pt    21 września 2016 - 09:40
Program Life: Eko-doradcy ruszyli w Małopolskę
Obecnie w ramach prac nad aktualizacją Programu ochrony powietrza trwają spotkania z mieszkańcami Małopolski, podczas których prezentowane są założenia jego nowej wersji (fot.pixabay.com)

• Projekt zintegrowany Life – ambitna strategia Małopolski w walce o czystsze powietrze w regionie, który oficjalnie ruszył 22 czerwca, zaczyna przynosić pierwsze efekty.
• W kilkunastu gminach partnerskich, które włączyły się w jego realizację pracuje już 24 eko-doradców, którzy współpracują m.in. przy aktualizacji Programu ochrony powietrza dla Małopolski.
- Program Life to nasz sukces. Pokazuje, że walka o czyste powietrze to nie tylko puste obietnice. Idą za nim konkretne działania i duże pieniądze. Tylko w naszym Regionalnym Programie Operacyjnym na politykę energetyczną przeznaczyliśmy 420 mln euro - przekonuje małopolski wicemarszałek Wojciech Kozak.

- Podział tych środków – na odnawialne źródła energii, transport ekologiczny, modernizację energetyczną przedsiębiorstw i ograniczanie niskiej emisji – potwierdza, że robimy wszystko, abyśmy oddychali czystszym powietrzem, które nie jest zagrożeniem dla naszego zdrowia. Zdajemy sobie jednak sprawę, że aby odnieść sukces w walce ze smogiem w regionie potrzeba kompleksowych rozwiązań, które będą dotyczyć całego województwa – dodaje Kozak.

Doradcy już w terenie

Po niespełna trzech miesiącach od oficjalnego startu, projekt Life, który koordynuje wiele działań zmierzających do skuteczniejszego ograniczania zanieczyszczeń powietrza w Małopolsce, ma na swoim koncie pierwsze rezultaty.

W gminach regionu, które przyłączyły się do Life rozpoczęli pracę pierwsi eko-doradcy. Jest ich 24, a w październiku dołączą do nich pozostali spośród 55 partnerów projektu.

Eko-doradcy zdążyli już m.in. przygotować karty projektów do „ekologicznych” naborów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Eko-doradcy włączyli się też w prace nad aktualizacją Programu ochrony powietrza dla Małopolski, które trwają od maja. Dzięki wykorzystaniu środków przeznaczonych na Life udało się przeprowadzić tzw. inwentaryzację emisji w 9 tys. budynków na terenie 10 małopolskich gmin.

Programu ochrony powietrza

Pozyskane bezpośrednio od mieszkańców informacje pozwoliły oszacować ilość wykorzystywanych kotłów i kominków na paliwa stałe, określić ich wiek i rodzaj stosowanych paliw.

Realizacja projektu poskutkowała też przygotowaniem listy kotłów grzewczych, które spełniają wszystkie ekologiczne normy i można na nie uzyskać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Regionalnego Programu Operacyjnego.

Obecnie w ramach prac nad aktualizacją Programu ochrony powietrza trwają spotkania z mieszkańcami Małopolski, podczas których prezentowane są założenia jego nowej wersji.

Gminni eko-doradcy mają też promować wśród mieszkańców wiedzę na temat zagrożeń płynących z zanieczyszczonego powietrza oraz głównych źródeł niskiej emisji, a przez to mobilizować ich do aktywnego włączenia się w przeciwdziałanie temu zjawisku. Pomogą też mieszkańcom w przygotowaniu wniosków o dotację.

Dodatkowo, dzięki środkom z Life, będzie funkcjonowało Centrum Kompetencji, z którego będą mogły korzystać wszystkie samorządy lokalne – znajdą tam fachową bazę wiedzy i szkolenia. W dalszej kolejności planuje się również utworzenie międzyregionalnej bazy źródeł emisji dla Małopolski, Czech i Słowacji wraz z modelowaniem jakości powietrza.

Podnoszenie wiedzy mieszkańców

Jednym z zadań projektu jest podnoszenie wiedzy mieszkańców w zakresie ochrony powietrza. Odpowiada temu prowadzony właśnie przez Krakowski Alarm Smogowy nabór projektów edukacyjnych. Swoje propozycje mogą zgłaszać lokalne organizacje pozarządowe lub grupy nieformalne działające wspólnie z organizacją pozarządową. Ich projekty, na realizacje których można otrzymać od 3 do 15 tys. zł, mają zwiększać świadomość mieszkańców Małopolski lub Śląska na rzecz czystszego powietrza.

Nabór wniosków trwa do 3 października 2016. Szczegółowe informacje, regulamin oraz specjalny formularz są dostępne na stronie Małopolska w zdrowej atmosferze oraz na stronie programu Nasze Powietrze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.