PARTNER PORTALU
  • BGK

Program ochrony powietrza: Sąd odrzucił skargę mieszkanki Zakopanego

  • pt    12 lipca 2016 - 10:48
Program ochrony powietrza: Sąd odrzucił skargę mieszkanki Zakopanego
www.chronmyklimat.pl

• Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę Jolanty Sitarz-Wójcickiej, aktywistki Podhalańskiego Alarmu Smogowego, która zaskarżyła małopolski Program ochrony powietrza.
• Sąd stwierdził, że mieszkanka Zakopanego nie wykazała naruszenia swojego interesu prawnego.
• Aktywistka zapowiada skierowanie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
– W ustnym uzasadnieniu postanowienia sąd całkowicie pominął argumentację skarżącej o konieczności zastosowania prounijnej wykładni prawa polskiego i ograniczył się do przytoczenia podręcznikowej definicji interesu prawnego i jego naruszenia – mówi Miłosz Jakubowski, prawnik Fundacji Frank Bold, która wspierała mieszkankę Zakopanego w postępowaniu przed WSA w Krakowie.

Jak podkreśla prawnik Wojewódzki Sąd Administracyjny nie zastosował wykładni stosowanej np. przez sądy niemieckie czy czeskie, które w analogicznych sytuacjach wyrokowały, że obywatele mogą domagać się sądowej kontroli programów ochrony powietrza.

– Oczekujemy na pisemne uzasadnienie postanowienia. Na pewno złożymy skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego – zapowiada Jolanta Sitarz-Wójcicka.

Podstawowy zarzut podniesiony w skardze dotyczył faktu, iż „Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego” nie zakłada obowiązku przyjęcia uchwały antysmogowej dla wszystkich gmin, w których występują regularne przekroczenia norm jakości powietrza, w tym dla Zakopanego.
Wymóg podjęcia tzw. uchwały antysmogowej przewidziano w nim tylko dla terenu Krakowa.

Zdaniem skarżącej program narusza w ten sposób unijną dyrektywę CAFE w sprawie jakości powietrza.

Dyrektywa ta przewiduje, że organ musi wybrać takie środki celem poprawy jakości powietrza, które możliwie najszybciej doprowadzą do przestrzegania wartości dopuszczalnych.

Małopolskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w całej Polsce. Według najnowszego raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dotyczącego zanieczyszczenia mutagennym benzo(a)pirenem w niechlubnej czołowej dziesiątce najbrudniejszych miast w kraju znalazły się Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Proszowice, Nowy Sącz i Zakopane.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.