PARTNER PORTALU
  • BGK

Program #PolskaBezSmogu nie dla Krakowa, Rybnika, Sosnowca. Miasta będą interweniować u premiera

  • Michał Wroński    23 lutego 2018 - 16:05
Program #PolskaBezSmogu nie dla Krakowa, Rybnika, Sosnowca. Miasta będą interweniować u premiera
33 polskie miasta znalazły się słynnej liście WHO zawierającej najbardziej zanieczyszczone miasta Unii Europejskiej. (fot. Katarzyna Domagała - Szymonek / PTWP)

Konsternacja, niedowierzanie, rozczarowanie – tak można najkrócej opisać reakcje samorządowców z Krakowa, Rybnika czy Sosnowca na ogłoszony w czwartek (22 lutego) rządowy program termomodernizacji #PolskaBezSmogu 2018-2027. Wszystkich tych miast zabrakło bowiem w tym programie. A wszystkie znajdują się na słynnej liście WHO zawierającej najbardziej zanieczyszczone miasta Unii Europejskiej.
  • Rządowy program termomodernizacji #PolskaBezSmogu 2018-2027 ma objąć 22 z listy 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast. „Za burtą” znalazły się wszystkie ośrodki liczące sobie powyżej 100 tysięcy mieszkańców.
  • W praktyce oznacza to, że na razie na wsparcie nie mogą liczyć ani Kraków, ani miasta aglomeracji Górnego Śląska i Zagłębia.
  • Samorządowcy z tych miast nie kryją zaskoczenia i zapowiadają interwencję u premiera w celu dopisania ich do listy miast objętych programem.

Pierwszym krokiem w realizacji rządowego programu jest porozumienie z małopolską gminą Skawina. Zostanie w niej uruchomione „Laboratorium Skawina”, gdzie ocieplone zostaną wszystkie budynki zamieszkałe przez osoby mniej zamożne. Koszt tej operacji ma w 70 procentach pokryć rząd, w 20 proc. samorząd wojewódzki, zaś w 10 procentach gmina.

Na liście zaproszonych są 22 miasta. Dla nich rząd ma pieniądze

- Do współpracy zostaną zaproszone także inne samorządy - zapowiada Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Dokładnie takich zaproszeń powinno zostać wystosowanych 21. Jak bowiem informuje resort, program obejmie w sumie 22 z 33 polskich miast znajdujących się na słynnej liście WHO – 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej.

Czytaj: Miasta toną w smogu, więc dlaczego brakuje regulacji?

- W najbliższych miesiącach chcemy rozmawiać z władzami tych gmin i ustalać warunki zawarcia takich porozumień, w tym wysokość wkładów poszczególnych stron przedsięwzięcia - powiedział Piotr Woźny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, a zarazem rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem. Strona rządowa zapowiada, że pieniądze na zrealizowanie w pozostałych 21 miastach przedsięwzięć podobnych do tego w Skawinie są zabezpieczone. Wszędzie tam rządowy program zakłada wsparcie finansowe gospodarstw domowych o dochodach poniżej minimum socjalnego korzystających z paliw stałych dla potrzeb ogrzewania. W sumie ma to być ok. 15- 16 tysięcy budynków.

Czytaj: W ciągu pięciu lat jakość powietrza w miastach się poprawi

- My jesteśmy gotowi. Prowadzimy swój własny program termomodernizacji, a także wymiany pieców i okien. Tyle że mamy ograniczone możliwości. Realizujemy nie więcej niż 30 procent wniosków. Dzięki temu jednak, że prowadzimy ten program, mamy dokładną bazę danych. Wiemy, kto i czym jest zainteresowany. Jak tylko więc pojawią się pieniądze z rządowego programu, to od razu możemy wdrażać go w życie - cieszy się Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny (woj. śląskie), która na wspomnianej już liście WHO zajęła mało zaszczytne drugie miejsce.×
KOMENTARZE (1)

  • Krakus, 2018-02-26 15:21:10

    Dziękujemy ci dobra zmiano.