PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekty związane z ochroną jakości powietrza przynoszą efekty

  • PAP/Metro    23 września 2014 - 06:45
Projekty związane z ochroną jakości powietrza przynoszą efekty

Po raz pierwszy w historii badań we wszystkich dużych polskich miastach znacznie spadło zanieczyszczenie powietrza.
Chodzi o zanieczyszczenie tzw. pyłem PM2,5. To małe pyłki (średnica do 2,5 mikrometra) będące mieszaniną trujących substancji chemicznych, które co dzień wdychamy w miastach - informuje "Metro".

Zgodnie z europejskimi normami i zaleceniami WHO ich średnioroczne stężenie nie powinno przekraczać 25 mikrograma/metr sześcienny. W 2013 roku 19 na 30 największych polskich miast mieściło się w normie WHO - wynika z danych ministra środowiska.

Tymczasem po raz pierwszy w historii badań prowadzonych od kilku lat stężenie pyłu PM2,5 spadło we wszystkich 30 największych polskich miastach. "To efekt projektów związanych z ochroną jakości powietrza uruchamianych od wielu lat. W końcu zaczynają przynosić widoczne zmiany" - mówi Paweł Mikusek, rzecznik resortu środowiska.

Czytaj też:  Które miasta mają najczystsze powietrze?

Dr Andrzej Kassenberg, szef Instytutu na rzecz Ekorozwoju, podejrzewa, że cudowna poprawa jakości powietrza może mieć związek z łagodniejszą zimą. "Jeżeli paliliśmy mniej w piecach, to mniej trujących substancji ulatniało się do atmosfery, co mogło zaważyć na odczytach zanieczyszczeń" - mówi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.