PARTNER PORTALU
  • BGK

Promują przyjazne środki transportu

  • AT    13 września 2013 - 10:00
Promują przyjazne środki transportu

Od 16 do 22 września we Wrocławiu będzie trwał Tydzień Mobilności. Komisja Europejska wyróżniła w tym roku 18 projektów z całej Europy, wpisujących się w tematykę Tygodnia. Wśród zwycięzców znalazła się kampania Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej pn. "Twój ruch - wybierz rower".
Europejski Tydzień Mobilności to organizowana co roku z inicjatywy Komisji Europejskiej kampania, której celem jest zmiana codziennych nawyków transportowych Europejczyków i promowanie przyjaznych środków transportu - komunikacji zbiorowej, roweru czy też własnych nóg.

- Podczas wydarzeń planowanych na Tydzień Mobilności we Wrocławiu chcemy podziękować wrocławianom, którzy wybierają rower za to, że dzięki temu zmieniają nasze miasto na lepsze. Będziemy również podkreślać, że wzrost poziomu ruchu rowerowego przekłada się na zmniejszenie korków (1 rowerzysta więcej to 1 samochód w korku mniej). Mamy także zamiar zachęcać kolejne osoby do wypróbowania roweru lub innego przyjaznego środka transportu w codziennej drodze do pracy. Tydzień Mobilności jest ku temu najlepszą okazją - informuje Aleksander Obłąk, organizator Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej.

Głównym rowerowym wydarzeniem we Wrocławiu będą Rowerowe Śniadania, podczas których wolontariusze WIR-u chcą nagradzać rowerzystów. Od poniedziałku do piątku pojawiać się będą każdego dnia na innym skrzyżowaniu i poczęstują wrocławian na rowerach posiłkami (lista miejsc i dokładne terminy na dole tekstu).

- Chcemy premiować tych mieszkańców, którzy jeżdżą na rowerze do pracy, bo dzięki temu mamy mniej smogu, mniej korków, mniej hałasu, mniej zatarasowanych autami chodników, po prostu osoby wybierające rower na co dzień tworzą lepszy i piękniejszy Wrocław - mówi Aleksander Obłąk.

W środę 18 września w Ekocentrum na Nadodrzu odbędzie się debata na temat transportu intermodalnego, z udziałem ekspertów akademickich, urzędników miejskich oraz zainteresowanych mieszkańców Wrocławia.

- Promocja transportu rowerowego w mieście to główny punkt rowerowych obchodów Tygodnia Mobilności. Należy pamiętać, że dzięki rowerzystom zyskują wszyscy. Urząd Miasta szacuje, że liczba rowerzystów sięga 30 tysięcy dziennie. Każdy z pewnością zgodzi się, że ewentualne dodatkowe samochody w tak dużej liczbie spowodowałyby komunikacyjny paraliż miasta. Stąd też apel do kierowców: bądźcie wdzięczni rowerzystom, bo nie wybierają samochodu, więc dzięki nim korki są mniejsze - tłumaczy Obłąk.

Jak dodaje Tydzień Mobilności to również doskonały moment, żeby choć na próbę pojechać rowerem do pracy, szkoły lub na zakupy. Szczególnie dobrą okazją jest piątek 20 września, kiedy setki miast na świecie obchodzą Dzień Bez Samochodu. Z tej okazji firma Nextbike Polska funduje w ten dzień rowery publiczne za darmo, a Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne pozwala jeździć wszystkim bez biletu! Nie masz więc wyjścia, musisz zostawić auto w domu!

Ostatnim wydarzeniem, podsumowującym rowerowy tydzień, będzie Parada Rowerowa w sobotę 21 września. Rowerzyści wystartują o godzinie 12:00 z zajezdni MPK przy ul. Powstańców Śląskich (Borek) i pojadą w peletonie do EkoCentrum (św. Wincentego 25a), gdzie będzie ich czekać impreza inaugurująca otwarcie nowoczesnego centrum edukacji ekologicznej. W planie Doktor Bike, Zielone Kino Rowerowe, konkursy i eko-nagrody, zabawy podwórkowe, i inne. A także możliwość zwiedzenia naszej nowej siedzib.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.