PARTNER PORTALU
  • BGK

Propagują nawyk zbierania śmieci

  • PAP    18 lipca 2012 - 09:27
Propagują nawyk zbierania śmieci

Przy wejściach na najpopularniejsze szlaki w Tatrach do końca wakacji wolontariusze będą rozdawać worki na śmieci i rękawice.
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego chcą w ten sposób podnieść świadomość ekologiczną turystów.

„Poprzez akcję chcemy zaszczepić wśród ludzi nawyk zabierania małego worka na śmieci do plecaka i zbierania napotykanych śmieci” – powiedział Jan Krzeptowski z TPN i dodał, że niestety śmieci na szlakach stale się pojawiają.

„Gdyby turyści codziennie znieśli kilka puszek, butelek czy innych śmieci w doliny, na szlakach byłoby naprawdę czysto” – tłumaczył Krzeptowski, koordynator wolontariatu na terenie TPN.

Worki na śmieci będzie można dostać codziennie w Dolinie Kościeliskiej w rejonie schroniska oraz nad Morskim Okiem. Jak tłumaczy Krzeptowski, jeśli akcja przyniesie efekty, w sierpniu przybędą kolejne miejsca dystrybucji worków. Zapełnione worki będzie można zostawić przy schroniskach lub przy wyjściu z terenu TPN.

Dodatkowo w kilkunastu miejscach na terenie Tatr wolontariusze będą informować turystów o prowadzonej akcji oraz konsekwencji pozostawiania śmieci w górach.

Pilotażowo akcję przeprowadzono w miniony weekend w Dolinie Kościeliskiej. „Turyści byli pozytywnie nastawieni do pomysłu. Znaleźli się tacy, którzy stwierdzili, że skoro kupili bilet wstępu, to nie muszą sprzątać, i tacy, którym się bardzo spieszyło, ale większość zabrała worek do plecaka” – powiedział Krzeptowski.

Według władz TPN statystycznie tysiąc turystów zostawia nawet metr sześcienny śmieci. Jeżeli Tatry w sierpniu odwiedza ok. 30 tys. osób, to pozostawiają oni 30 metrów sześciennych śmieci.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.