PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na utylizację chemikaliów w Zabrzu

  • PAP    8 sierpnia 2013 - 09:18
Przetarg na utylizację chemikaliów w Zabrzu

W najbliższych dniach zabrzański magistrat ma ogłosić przetarg na utylizację kilkuset beczek z chemikaliami, składowanych od kilku lat na terenie jednej tamtejszych firm. Kosztami, szacowanymi na 800 tys. zł, miasto zamierza obciążyć tę spółkę.
"Przygotowujemy specyfikację dotyczącą tego przetargu. Wczoraj zapadła decyzja, że te odpady będą musiały zostać usunięte aby nie stwarzać dalszego zagrożenia. Musimy je usunąć jak najszybciej" - powiedział Artur Nowakowski, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w Zabrzu.

640 beczek - 200-litrowych z metalu i 60-litrowych z plastiku - od kilku lat znajduje się na terenie użytkowanym przez jedną ze spółek. Są w nich m.in. kwasy i rozpuszczalniki, grożące skażeniem środowiska i pożarem. Aby chemikalia nie dostawały się do wód gruntowych i nie groziły pożarem, strażacy uszkodzone metalowe beczki włożyli do nowych beczek z plastiku. Sprawę przypomniały ostatnio lokalne i regionalne media.

Jak mówią urzędnicy, próby skłonienia firmy do utylizacji chemikaliów spełzły na niczym, a beczki stwarzały i stwarzają zagrożenie. Według informacji magistratu spółka, wpisana przed laty do Rejestru Handlowego, nigdy nie znalazła się w Krajowym Rejestrze Sądowym. Według doniesień prasowych, prezes firmy jest w więzieniu.

Nie wiadomo ile dokładnie będzie kosztowała utylizacja. "Robiliśmy rozeznania rynku i firm, które byłyby w stanie podjąć się tego działania. Według wstępnych szacunków trzeba będzie na to wydać około 800 tys. zł" - powiedział naczelnik Nowakowski.

Magistrat podkreśla, że odpady powinna była zutylizować spółka, na terenie której są składowane. "Będziemy podejmować działania, aby te pieniądze odzyskać" - podkreślił Nowakowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.