PARTNER PORTALU
 • BGK

Przez zanieczyszczone powietrze w Polsce umiera 45 tys. osób rocznie

 • Newseria.pl/AT    17 września 2015 - 11:27
Przez zanieczyszczone powietrze w Polsce umiera 45 tys. osób rocznie

Z powodu zanieczyszczonego powietrza na świecie umiera nawet 7 mln osób rocznie (fot.pixabay.com)

Skala zanieczyszczeń w polskich miastach jest potężna. Z tego powodu umiera w Polsce blisko 45 tys. osób rocznie.
Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego.

Kraków ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce

W Polsce na obturacyjne choroby płuc cierpi 6 mln osób. W części winę za to ponosi właśnie powietrze, którym oddychamy, bo aż sześć polskich miast znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Chorzy powinni jak najrzadziej przebywać w centrach miast i rzucić palenie.

– Skala zanieczyszczeń w polskich miastach jest potężna. Z pierwszej dziesiątki najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich sześć to miasta w Polsce. Na trzecim miejscu znalazł się Kraków z wysokimi stężeniami cząstek stałych, benzoalfapirenu i tego, co pojawi się wraz z sezonem grzewczym. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Tak naprawdę większość powierzchni Polski to miejsca, gdzie stężenie benzoalfapirenu przekracza dopuszczalne normy – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, ekspert Wojskowego Instytutu Medycznego.

Problemem jest palenie w piecach

Polska, obok Bułgarii, ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. W dużej mierze to efekt palenia w piecach węglem, drewnem i odpadami. Poziom benzoalfapirenu jest zbyt wysoki w 90 proc. miast. Na południu Polski problemem jest wysokie stężenie pyłów zawieszonych. W 30 polskich miastach dopuszczalne średnie stężenie PM2,5 w powietrzu jest przekroczone. Nie pozostaje to bez wpływu na stan zdrowia. Szacunki Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że rocznie ok. 45 tys. osób w Polsce umiera przedwcześnie właśnie z powodu zanieczyszczonego powietrza, a na świecie nawet 7 mln.

– Nie tylko zaostrzenia astmy, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy rozwój częstych infekcji układu oddechowego mają związek z zanieczyszczonym powietrzem, lecz także np. udary i zawały. Istotne zaburzenia rytmu serca, które powodują, że pacjent trafia do szpitala, mają ewidentny związek z poziomem zanieczyszczenia powietrza w miejscowości, w której dana osoba żyje – tłumaczy ekspert WIM.

W Polsce już ok. 6,5 mln osób choruje na obturacyjne choroby płuc, z czego na astmę cierpi 4 mln, pozostali – na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Rocznie na POChP umiera w Polsce 17 tys. osób, na świecie zaś 2,7 mln. To sprawia, że POChP jest piątą najczęstszą przyczyną zgonów, a do 2020 roku może znaleźć się na trzecim miejscu. Zanieczyszczenie powietrza jest drugim po paleniu czynnikiem, który wywołuje choroby układu oddechowego, raka płuc czy POChP.

– Lawinowo narasta poziom alergii w społeczeństwie. Jednym z tropów diagnostycznych jest zanieczyszczona atmosfera. Pyłki, które docierają do układu oddechowego, wzbogacone o cząstki stałe to bomba immunologiczna, która wywołuje zdecydowanie bardziej intensywną reakcję w układzie oddechowym, oku czy na skórze pacjentów. Widzimy korelację między zanieczyszczonym powietrzem a rosnącą liczbą osób z alergią, a jeżeli z alergią, to i z astmą – wyjaśnia Dąbrowiecki.KOMENTARZE (5)

 • minister bezsilności , 2015-09-19 08:50:23

  Co się dziwić jeśli najtańszą metodą utylizacji odpadów staje się wypalanie odpadów w "złożu" - kontakt24.tvn24.pl/pozar-w-sortowni-odpadow-gaszenie-moze-potrwac-tydzien,179839.html ... Jest to już czternasty przypadek w Polsce (od początku sierpnia) stosowania tej metody "ubogacenia&...quot; atmosfery...  rozwiń
 • gość, 2015-09-18 04:17:52

  Do glewe: Jasne w Krakowie dziś 20% poniżej normy, a przez całe wakacje 50% poniżej, a jakoś stałem tak samo w korkach jak w zimie. Krakowski sposób na smog: od 6 lat liczą piece, od 6 lat zapowiadają podłączenie kamienic do sieci ciepłowniczej, od 6 lat miasto zamówiło 1000 ekspertyz, co powoduje... smog w mieście, kur.wa to miasto jest pojeban., z tym smogiem i tworzeniem specjalnie korków. Tak wam fajnie ustawili Niemcy wszystkie światła, synchronizowali z komunikacją miejską i przez 5 lat tak pomichrać, że dzięki kamienicom, od października smog jak diabli, a przez cały rok jazda na pół sprzęgle, bo czerwoną fale potworzyli cymbały krakowski na głównych ulicach. Powinni was wysyłać do dobrze zarządzanych miast, to może byście zrozumieli o co chodzi w tym zarządzaniu. Jest firma MPEC, która za sukces ogłasza podłączenie 5 kamienic do sieci z 10 piecami rocznie, to w takim tempie centrum przestanie kopcić za 20 lat, kur.wa mać!!! Jeden rok na projekt (już jest) 1 rok na przygotowania i dwa na budowę sieci, czyli po trzech latach 10 000 kopciuchów by znikło, a oni tylko czekają na zakaz palenia węglem. To miasto jest starym sflaczałym chu.jem robione, dlatego jest jak jest, dwa niechlubne rankingi chcą wygrać.  rozwiń
 • Glewe i Eterno - dwa cymb, 2015-09-17 19:32:09

  Do glewe: durniu - w Skandynawii funkcjonuje wzorowa komunikacja publiczna, wyobraź sobie, że do szkoły młodzież zasuwałaby 20 km w jedną stronę rowerem... W państwie upadającym ludzie się bronią przed całkowitą padaczką...