PARTNER PORTALU
 • BGK

Przyjdą do domu i sprawdzą śmieci

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    29 grudnia 2011 - 06:28
Przyjdą do domu i sprawdzą śmieci

Pracownik urzędu gminy lub strażnik miejski może wejść na posesję i sprawdzić, czy podpisaliśmy umowę na wywóz odpadów i nieczystości.
Wchodząca w życie nowelizacja ustawy o czystości i porządku w gminach uściśla, na jakich zasadach może się odbywać taka kontrola – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też:  Samorządowy monopol na śmieci

Kontroler może wejść wraz z rzeczoznawcą w sprawach gospodarki odpadami do domu od godz. 6 do 22. Poza sprawdzeniem np., czy piec nie jest opalany niedozwolonymi odpadami, ma prawo żądać ustnych i pisemnych wyjaśnień oraz podania danych i okazania dokumentów, np. dowodu tożsamości. Kontrola kończy się spisaniem protokołu, do którego można wnieść uwagi i zastrzeżenia.

Czytaj też: Śmieci mogą być ukrywane

Przed kontrolerem trzeba się będzie wylegitymować pisemną umową na wywóz odpadów i nieczystości płynnych (o ile są one odbierane z nieruchomości). Ma być podpisana z firmą posiadającą stosowne zezwolenie na prowadzenie działalności związanej z wywozem odpadów. Urzędnik może też zażądać dowodów uiszczania opłat za te usługi. Kto dokumentów nie ma, musi się liczyć z mandatem do 500 zł – informuje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • kzj, 2011-12-29 18:34:26

  Nienormalne Kontrola ma możliwość sprawdzenia tych wszystkich danych bez przychodzenia do domu, wystarczy, że sprawdzi to wszystko w firmie miejskiej lub samorządowej z którą zawarta jest ta umowa wraz z jej realizacją
 • Krzysztof, 2011-12-29 18:06:38

  No wreszcie może ktoś się zajmie podrzucaniem śmieci tym,którzy za nie płacą.Zawsze na osiedlach w sobotę póżnym wieczorem, albo nocą rosną góry worków olbrzymów z prywatnych posesji przywożonych wypaśnymi samochodami.
 • Wastek, 2011-12-29 15:21:31

  Przyjść i sprawdzić to powinni komisarze unijni - i wyjaśnić przyczyny tego, że dopiero dziesięć lat po podpisaniu unijnych zobowiązań akcesyjnych - sejm przyjął ustawę implementującą unijne zasady zarządzania i finansowania do polskiej gospodarki odpadami komunalnymi...