PARTNER PORTALU
  • BGK

Pszczoły miały wyginąć, a w Polsce jest ich coraz więcej

  • PAP/GP    4 sierpnia 2017 - 06:42
Pszczoły miały wyginąć, a w Polsce jest ich coraz więcej
Coraz więcej firm i instytucji instaluje ule na dachach. (fot.:pixabay.com)

Wbrew alarmującym doniesieniom sprzed kilku lat w Polsce przybywa pszczół. Także w miastach, Niektórzy zwietrzyli w tym biznes - pisze piątkowy (4 sierpnia) "Puls Biznesu".
Na podstawie danych z rejestrów Powiatowych Inspektoratów Weterynarii określono, że w Polsce występuje około 1,5 mln pszczelich rodzin - donosi "Puls Biznesu".

Jak informuje Piotr Semkiw z Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogronictwa w Puławach, w ostatnim roku przybyło ich 56 tysięcy, co oznacza około 4-procentowy wzrost.

Zdaniem Marty Skrzypczyk, starszego eksperta ds. analiz sektorowych i rynków rolnych w BGŻ Paribas, liczba pszeczlich rodzin w Polsce wzrosła za sprawą większego zainteresowania pasiekami w ostatnich latach poprzez poprawę opłacalności produkcji i wsparcie pszczelarstwa przez programy unijne.

Czytaj też: Ciechanów ma propozycje dla owadów

Dużo miodu sprzedajemy za granicę. W 2014 r. eksport osiągnął rekordowe 15,4 tys. ton. W 2016 roku wyniósł 14 tys. ton. Najwięcej miodu kupuje od nas Francja, Niemcy i Belgia - pisze gazeta.

Coraz więcej firm i instytucji instaluje ule na dachach, by przyczynić się do poprawy ekosystemu. Jest to też zabieg wizerunkowy, chodzi o skojarzenie: skoro przedsiębiorstwo dba o maleńkie pszczółki, to zadba też o klientów i pracowników - czytamy w "PB".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • byłysPZP, 2017-08-04 15:17:47

    Igrzyska nowych sportów nie zakończone: trwa re-export. W związku z niespodziewaną śmiercią składam wniosek o wykreślenie z rejestru pni moich, bo zamarły za mną, a do raju wepchały się przede mną. Taki to awans.
  • pepe, 2017-08-04 08:52:03

    Obawiam się, że dane Powiatowych Inspektoratów Weterynarii są niezbyt ścisłe. Z tego co wiem to w bieżącym roku ubylo w Polsce ok 15% pszczół.