PARTNER PORTALU
  • BGK

Pszczyna wystosowała specjalny apel w sprawie smogu. Co na to minister?

  • PAP/PSZ    3 stycznia 2018 - 13:24
Pszczyna wystosowała specjalny apel w sprawie smogu. Co na to minister?
Rynek w Pszczynie (fot. Pawel Szczepanski / Shutterstock.com)

Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol domaga się od ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego jak najszybszego wprowadzenia norm jakości węgla razem ze skutecznym systemem kontroli i certyfikacji.
• Dariusz Skrobol jest zadowolony z nastawienia premiera Mateusza Morawieckiego do problemu jakości powietrza.

• Przypomniał jednak, że nadal można legalnie sprzedawać odpady węglowe, a także węgiel zasiarczony, zawilgocony oraz węgiel o wysokiej zawartości popiołu.

• Dlatego burmistrz Pszczyny domaga się pilnych działań od Ministerstwa Energii.

"Poprawa jakości powietrza jest kwestią nie tylko dotyczącą jakości życia, ale także zdrowia i bezpieczeństwa" - napisał burmistrz w liście do ministra. Przekonuje w nim, bez zdecydowanych działań resortu energii walka ze smogiem jest skazana na porażkę.

Skrobol napisał, że władze Pszczyny zwracają się do rządu w imieniu mieszkańców miast i regionów wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia jako obszary o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej. Pszczyna, z 25 tys. mieszkańców, znalazła się na liście miast o najgorszej jakości powietrza.

"Świadomi wagi tego problemu, staramy się mu przeciwdziałać. Jednak bez zdecydowanych działań ze strony Ministerstwa Energii nasza praca jest skazana na porażkę" - zaznaczył Skrobol.

Czytaj także: Uchwały antysmogowe we wszystkich samorządach w 2018 r.?

Przypomniał, że normy jakościowe dla paliw stałych - zgodnie z ogłoszonym w styczniu 2017 r. przez rząd programem "Czyste Powietrze" - miały zostać przyjęte jeszcze w tym samym kwartale, jednak do tej pory nie zostały wprowadzone.

Burmistrz wyraził zadowolenie, że premier Mateusz Morawiecki postrzega poprawę jakości powietrza jako jeden z priorytetów swojego rządu, i temu problemowi poświęcił część swojego expose. "Słowa premiera Morawieckiego popierają także jego czyny - jako Minister Rozwoju określił rozporządzeniem normy jakości dla kotłów małej mocy. To z pewnością krok w dobrym kierunku, jednak nie przyniesie on spodziewanej poprawy sytuacji, jeśli nie zostaną również określone normy dla paliw, które będą w kotłach spalane" - podkreślił burmistrz.

Przypomniał, że obecnie nadal można legalnie sprzedawać odpady węglowe, a także węgiel zasiarczony, zawilgocony oraz węgiel o wysokiej zawartości popiołu. Przyjęcie odpowiednich norm jakości węgla, których parametry będą podyktowane troską o zdrowie obywateli oraz systemu kontroli i certyfikacji tego paliwa, jest koniecznym warunkiem do poprawy jakości powietrza w naszym kraju - wskazał.

O pilne wprowadzenie norm jakości dla paliw stałych apelowało m.in. sześciu byłych ministrów środowiska. Podkreślili oni, że złej jakości węgiel, którym pali się w kotłach przyczynia się do powstawania smogu i przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniami powietrza.

Czytaj również: Konieczne zmiany prawne angażujące samorządy w walkę ze smogiem

Tego samego domagają się organizacje ekologiczne. W poprzedniej kadencji rozpoczęto prace nad ustanowieniem norm jakości dla węgla. Po kilku miesiącach jednak wycofano się z wprowadzania nowych zasad. W rozmowach kuluarowych mówiono, że norm nie wprowadzono dlatego, gdyż utrudniłyby one sprzedaż polskiego węgla.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.