PARTNER PORTALU
 • BGK

Puszcza Białowieska: Jest wstępna decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE o wstrzymaniu wycinki

 • PAP/KDS    28 lipca 2017 - 16:27
Puszcza Białowieska: Jest wstępna decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE o wstrzymaniu wycinki
W piątek (28 lipca) Trybunał Sprawiedliwości UE podjął wstępną decyzję o nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej (fot. bpn.com.pl/Jarosław Chyra - Puszcza Białowieska)

W piątek (28 lipca) Trybunał Sprawiedliwości UE podjął wstępną decyzję o nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej. O tej decyzji poinformowała rzeczniczka Trybunału Holly Gallagher. Dodała, że jest to środek tymczasowy.
• W specjalnie wydanym oświadczeniu resort środowiska poinformował, że nie wypłynęło do nich żadne oficjalne zawiadomienie w tej sprawie. 

• - Środki tymczasowe są wykorzystywane przez Trybunał jedynie w wyjątkowo nagłych i poważnych przypadkach - podkreśla rzecznik KE Enrico Brivio. 

• Spór wokół puszczy przybrał na sile, kiedy pod koniec marca 2016 roku minister środowiska zatwierdził aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Białowieża, który zakłada zwiększenie wycinki drzew. 

"Środki tymczasowe są wykorzystywane przez Trybunał jedynie w wyjątkowo nagłych i poważnych przypadkach. Zmuszają państwo członkowskie do powstrzymania się od działań powodujących poważne i nieodwracalne szkody przed wydaniem orzeczenia. Komisja uważa, że pilność tej sytuacji wymaga takich wyjątkowych środków. Wycinka trwa w Puszczy Białowieskiej, a w momencie naszej rozmowy dokonywane są tam nieodwracalne zniszczenia przy użyciu ciężkich maszyn" - mówił rzecznik KE Enrico Brivio.

Na opinię resortu środowiska musimy poczekać. "Do Ministerstwa Środowiska nie wpłynął żaden oficjalny dokument w tej sprawie. Jak tylko taki dokument otrzymamy, to oczywiście odniesiemy się do niego" - napisał w oświadczeniu rzecznik resortu Aleksander Brzózka.

Wcześniej Trybunał Sprawiedliwości UE dał Polsce czas do 4 sierpnia na odpowiedź w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej po tym, gdy Komisja Europejska złożyła wniosek, by podjął decyzję o zablokowaniu wycinania drzew. Ministerstwo Środowiska zapewniło we wtorek, że prześle odpowiedź w terminie. 

Tymczasem tego samego dnia na antenie radia Wnet Jan Szyszko, minister środowiska zapowiedział dalsze cięcie drzew w Puszczy Białowieskiej. - Obecnie jest tam ok 1,3 mln zarażonych kornikiem drzew, trzeba je usunąć jeszcze w tym roku - powiedział. Wywiad z nim został przeprowadzony przed ogłoszeniem przez unijny Trybunał decyzji o nakazie wstrzymania wycinki. 

Natychmiast sprawę skomentowali ekolodzy, którzy od wielu miesięcy walczą o wstrzymanie wycinki drzew. "Trybunał Sprawiedliwości UE wydał zakaz wycinki w Puszczy Białowieskiej - piły i harwestery (ciężkie maszyny wykorzystywane do wycinki drzew) muszą zostać wstrzymane bezzwłocznie. Oznacza to, że w opinii Trybunału zwiększona wycinka w Puszczy może spowodować poważne i nieodwracalne szkody w tym bezcennym przyrodniczo miejscu" - podkreślili we wspólnym komunikacie ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Dzika Polska, Greenpeace, Greenmind, OTOP, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF.

Ekolodzy przekonują, że wstępna decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE w praktyce oznacza nie tylko zawieszenie wykonywania decyzji ministra środowiska Jana Szyszki z marca 2016 r. dopuszczającą zwiększenie wycinki na terenie Nadleśnictwa Białowieża, ale także zakaz usuwania starych, martwych drzew na terenie całej Puszczy. "Zakaz wycinania drzew, których usuwanie grozi trwałości chronionych w puszczy siedlisk i gatunków, obowiązuje do ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy Puszczy przez Trybunał. Jedyny wyjątek stanowią bardzo rzadkie sytuacje związane z bezpieczeństwem publicznym" - zwrócili uwagę.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Grzegorz, 2017-07-29 07:41:13

  Do K. Leta: Biologia to nie polityka. Poza tym wygląda to raczej jak działanie Ministra Środowiska w interesie przemysłu meblarskiego.
 • K. Leta, 2017-07-28 16:35:33

  Tytuł publikacji POwinien brzmieć: "Portal Samorządowy sprzymierzeńcem korników"...