PARTNER PORTALU
  • BGK

Puszcza Białowieska na liście UNESCO

  • PAP    23 czerwca 2014 - 17:41

Komitet Światowego Dziedzictwa przyjął zgłoszony przez Polskę i Białoruś wspólny wniosek o wpisanie obszaru Puszczy Białowieskiej leżącej po obu stronach granicy jako Obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO - poinformował w poniedziałek resort środowiska.
Jak poinformowało ministerstwo, Transgraniczny Obiekt Światowego Dziedzictwa otrzymał nazwę "Bialowieza Forest". Obejmuje on powierzchnię ok. 141 tys ha terenów po stronie polskiej i białoruskiej, a całkowita powierzchnia - włączając w to strefę buforową - wynosi ponad 308 tys ha.

Komitet Światowego Dziedzictwa w 1979 r. wpisał na Listę Światowego Dziedzictwa część Puszczy Białowieskiej (Białowieski Park Narodowy) położonej w Polsce. Na początku lat dziewięćdziesiątych obszar ten został powiększony o część terenów położonych u naszego wschodniego sąsiada. Powstał wtedy Transgraniczny Obiekt Światowego Dziedzictwa "Belovezhskaya Pushcha / Bialowieza Forest".

W 2008 roku Polska i Białoruś rozpoczęły starania o wpisanie nowego obiektu, z nowymi granicami pod nazwą "Bialowieza Forest".

Decyzja o wpisaniu Puszczy Białowieskiej zapadła podczas odbywającego się w Dausze 38 posiedzenia Komitetu Konwencji ws. Ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Polska jest stroną Konwencji od roku 1976, a od 2013 jednym z 21 członków Komitetu. Na liście Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się ponad tysiąc obiektów w tym blisko 200 związanych ze środowiskiem naturalnym, jak parki, rezerwaty przyrody czy jeziora.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • DFG, 2014-06-24 18:17:14

    Może wtedy przestaną wycinać...