PARTNER PORTALU
  • BGK

Puszcza Białowieska: Park Narodowy zostanie powiększony?

  • PAP/AT    26 stycznia 2018 - 10:04
Puszcza Białowieska: Park Narodowy zostanie powiększony?
Puszcza Białowieska po polskiej stronie zajmuje ok 60 tys. ha, z czego ok. 10 tys. ha stanowi Białowieski Park Narodowy (fot.pixabay.com)

W tym momencie kiedy w Puszczy Białowieskiej nie dokonuje się praktycznie żadnych prac urządzeniowych lasu, czy działalności, to można oczywiście rozważyć powiększenie tego parku - powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Minister był pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy jest plan powiększenia parku narodowego w puszczy.

"Na razie takiego planu nie ma, ale oczywiście to nie jest wykluczone. W tym momencie kiedy w Puszczy Białowieskiej nie dokonuje się praktycznie żadnych prac urządzeniowych lasu, czy działalności, to można oczywiście rozważyć powiększenie tego parku" - powiedział Kowalczyk.

Szef resortu środowiska zwrócił jednak uwagę, że rozszerzenie parku wiązałoby się z utrudnieniami dla lokalnej społeczności.

"Dla mieszkańców okolic puszczy w ogóle ta decyzja o zaprzestaniu gospodarki leśnej jest trudną decyzją gospodarczą" - podkreślił.

Czytaj też: Minister Środowiska do KE: nie prowadzimy gospodarki leśnej w Puszczy

Dodał, że chodzi m.in. o brak surowca drzewnego dla nich jak i ograniczenia, jeśli chodzi o wejścia do lasu.

"Każde dalsze powiększanie parku byłoby oczywiście trudne. Chociaż można by powiedzieć, że jakimś jedynym atutem byłaby turystyka, ale oprócz tego - to oczywiście - wszystkie działalności gospodarcze musiałyby być ograniczone" - ocenił Kowalczyk.

Dyskusja na temat rozszerzenia parku narodowego w puszczy trwa w Polsce od lat. Zwolennikami tego są organizacje ekologiczne, które chciałyby, aby park objął całą puszczę. Sprzeciwia się temu lokalna społeczność, która twierdzi, że rozszerzenie parku ograniczyłoby możliwość korzystania im z zasobów puszczy.

Puszcza Białowieska po polskiej stronie zajmuje ok 60 tys. ha, z czego ok. 10 tys. ha stanowi Białowieski Park Narodowy. Pozostałą częścią gospodarują trzy nadleśnictwa - Browsk, Hajnówka i Białowieża.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Mozna, 2018-02-10 23:05:37

    Do Mozna: dobrze by bylo zagospodarowac teren puszczy naturalnym wrogiem kornika. Np. ptactwem, mysle ze moglo by to zaciekawic zubry, ktore podobno zaniepokojone opuszczaja puszcze.
  • Mozna, 2018-02-10 22:54:08

    Trafione w 10.