PARTNER PORTALU
  • BGK

Puszcza Białowieska, podlaskie: Samorząd apeluje do rządu o kompromis w sprawie zarządzania i działania na rzecz rozwoju puszczy

  • PAP/AT    23 lutego 2016 - 18:16
Puszcza Białowieska, podlaskie: Samorząd apeluje do rządu o kompromis w sprawie zarządzania i działania na rzecz rozwoju puszczy
Radni podlaskiego sejmiku zaapelowali do rządu o "wypracowanie i wdrożenie w oparciu o kompromis między wszystkimi uczestnikami sporu, jednolitego systemu zarządzania całą puszczą, który uwzględniałby także aspiracje rozwojowe mieszkańców rejonu Puszczy Białowieskiej"(fot.wrotapodlasia.pl)

• Podlaskie zaapelowało do rządu o kompromis ws. zarządzania Puszczą Białowieską.
• Radni chcą też wdrożenia "Programu rozwoju Puszczy Białowieskiej".
• Podjęcie proponowanych działań "powinno doprowadzić do uspokojenia sytuacji" wokół puszczy.
Samorząd województwa podlaskiego zaapelował do rządu o wypracowanie kompromisowego rozwiązania w sprawie zarządzania Puszczą Białowieską oraz o działania na rzecz rozwoju tego regionu. Ma to związek z toczącym się sporem o nowy plan urządzania lasu dla Nadleśnictwa Białowieża.

Radni sejmiku województwa podlaskiego, na wniosek byłego starosty hajnowskiego, obecnie radnego sejmiku Włodzimierza Pietroczuka, przyjęli w poniedziałek (22 lutego) stanowisko w tej sprawie.

Czytaj też: Puszcza Białowieska nie jest wystarczająco chroniona

Lasy Państwowe przygotowały aneks do obowiązującego Planu Urządzania Lasu Nadleśnictwa Białowieża na lata 2012-2021, w którym chcą zwiększyć z obecnych 63,4 tys. metrów sześciennych (na 10 lat) do 188 tys. metrów sześciennych ilość drewna, które można pozyskać. Uzasadniają to gradacją kornika drukarza. Wiele środowisk naukowych oraz ekolodzy apeluje jednak o pozostawienie puszczańskiej przyrody bez ingerencji człowieka. Decyzję ma podjąć minister środowiska.

W związku z toczącym się sporem i znaczeniem Puszczy Białowieskiej, która jest ostatnim lasem pierwotnym na Niżu Europejskim, radni podlaskiego sejmiku zaapelowali do rządu o "wypracowanie i wdrożenie w oparciu o kompromis między wszystkimi uczestnikami sporu, jednolitego systemu zarządzania całą puszczą, który uwzględniałby także aspiracje rozwojowe mieszkańców rejonu Puszczy Białowieskiej".

Teraz część puszczy to Białowieski Park Narodowy, a pozostałą częścią administrują Lasy Państwowe. Radni chcą też wdrożenia "Programu rozwoju Puszczy Białowieskiej", który jest zapisany w Kontrakcie Terytorialnym województwa podlaskiego z rządem do 2023 r. oraz jednocześnie realizacji programu przygotowanego przez administrację leśną "Puszcza Białowieska - leśne dziedzictwo Europy".

"Chcemy, żeby jak najszybciej sprawa stanu obecnego zagrożenia - jeżeli chodzi o sytuację związaną z gradacją kornika w drzewostanach świerkowych - została rozwiązana. To jest jedna rzecz. Druga sprawa - żeby jak najszybciej uruchomić programy, nasz program, ale też i rządowe programy wsparcia terenu Puszczy Białowieskiej, samorządów, przedsiębiorców, żeby pieniądze, które mają być przeznaczone na aktywizację tego terenu, jak najszybciej zaczęły pracować" - powiedział marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński. Dodał, że sytuacja mieszkańców jest trudna, ludzie wyjeżdżają stamtąd i trzeba szukać sposobów, by powstawały tam nowe firmy, nowe miejsca pracy i by przyciągać więcej turystów.

Marszałek zadeklarował, że jeszcze w 2016 r. - choć nie potrafił bliżej powiedzieć kiedy - będzie np. uruchomiony konkurs dla przedsiębiorców z obszarów objętych ochroną w ramach sieci Natura 2000, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.