PARTNER PORTALU
  • BGK

Puszcza Karpacka idzie pod topór?

  • PAP/JL    9 września 2015 - 08:54
Puszcza Karpacka idzie pod topór?
W Puszczy Karpackiej żyje mnóstwo unikatowych gatunków roślin i zwierząt. Fot. Pixabay.com

Lasy Państwowe systematycznie wycinają największe i najstarsze drzewa Puszczy Karpackiej – alarmują organizacje pozarządowe.
Postulują one utworzenie tam rezerwatu, a z czasem – Turnickiego Parku Narodowego. Lasy Państwowe zapewniają, że działają w ramach prawa.

O objęcie ok. 10 tys. ha Puszczy Karpackiej ochroną rezerwatową zabiegają WWF Polska i Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze. Projekt rezerwatu powstanie w tym roku. Docelowo organizacje będą zabiegać o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego (TPN).

Chcą w ten sposób chronić najdzikszą część Karpat Wschodnich na pograniczu Pogórza Przemyskiego i Gór Sanocko-Puszczańskich. Jest to fragment Puszczy Karpackiej – lasu o cechach naturalnych, gdzie najstarsze drzewa mają nawet 300-400 lat.

W Puszczy Karpackiej żyje mnóstwo unikatowych gatunków roślin i zwierząt: od mchów i porostów, przez owady, po duże ssaki, m.in. drapieżne (wilki, niedźwiedzie, rysie czy żbiki).

W rejonie puszczy żyje 30 proc. populacji krajowej orła przedniego, a w całej Polsce jest go ok. 25-30 par. W złamanych jodłach gniazdują puszczyki uralskie, a bliżej przestrzeni otwartych na starych drzewach gniazda zakładają orliki krzykliwe.

Obecnie ochroną rezerwatową objęte jest zaledwie 2,7 proc. obszaru projektowanego parku.

Według organizacji pozarządowych Puszczy Karpackiej zagraża intensywna gospodarka leśna – budowa dróg i wycinka starodrzewia.

Rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska poinformowała, że ich działania odbywają się zgodnie z przepisami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • W, 2015-10-06 13:34:10

    Góry Sanocko-Turczańskie, nie Puszczańskie !