Radny Białołęki chce postawić w Warszawie wieżę smogową

• Radny warszawskiej Białołęki chce, by w dzielnicy ustawić wieżę smogową.
• Konstrukcja miałaby wchłaniać zanieczyszczenia i emitować czyste powietrze.
• Radny liczy, że projekt zostanie sfinansowany z budżetu obywatelskiego.
Radny Białołęki chce postawić w Warszawie wieżę smogową
Wieża smogowa w Rotterdamie. (fot. youtube.com)

Jak informuje "Gazeta Stołeczna" wieża miałaby nawiązywać do podobnej konstrukcji stojącej w Rotterdamie w Holandii. Kosztowała ona 50 tys. euro. Jej warszawski odpowiednik miałby być tańszy i zamknąć się w kwocie 250 tys. zł. Co więcej, można by na niej zarobić. W przypadku holenderskiej wieży zebrane podczas filtrowania zasysanego powietrza cząstki pyłu są bowiem prasowane pod wysokim ciśnieniem do rozmiarów niewielkich kosteczek, które następnie mogą znaleźć zastosowanie w branży jubilerskiej.

Czytaj : Warszawa: Zanieczyszczenie powietrza alarmujące, ratusz ostrzega

To nie jedyny niebanalny pomysł na walkę ze smogiem. Podczas odbywającego się w Krakowie Smogathonu – imprezy skupiającej startupy oraz naukowców, pracujących nad nowymi rozwiązaniami w walce z zanieczyszczeniem powietrza - niemiecka firma Green City Solutions zaprezentowała specjalne konstrukcje wypełnione mchem, które rozkładają smog. Z ich wyliczeń wynika, że jeden wypełniony mchem moduł ma moc pochłaniania zanieczyszczeń odpowiadającą 275 drzewom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ktoś się pomylił w obliczeniach od kiedy 50 tys. EURO to więcej niż 250 tys. zł. Póki co Euro ni kosztuję powyżej 5 zł. 50*5 = 250.

Theo, 2017-01-12 10:01:12 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE