PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom: Dużo chętnych na wymianę pieców

  • PAP/JL    14 września 2015 - 07:24
Radom: Dużo chętnych na wymianę pieców
Radom na wymianę pieców wyda 1,8 mln zł. Fot. Pixabay.com

Dużym zainteresowaniem radomian cieszą się dotacje na wymianę starych pieców i kotłów CO na nowoczesne źródła ogrzewania.
W tym roku do magistratu wpłynęło ponad 250 wniosków, ale pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich chętnych. Miasto ma na ten cel 1,8 mln zł.

Formalne procedury przeszło pozytywnie 238 z 250 złożonych wniosków. Pieniędzy wystarczy na realizację tylko 170.

Jak poinformowała dyrektor wydziału ochrony środowiska i rolnictwa w radomskim magistracie Grażyna Krugły, miasto ma do rozdysponowania przeszło 1,8 mln zł. 90 proc. tej kwoty pochodzi z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 10 proc. – z budżetu Radomia.

Czytaj też: Grabowski: priorytetem wymiana 7 mln przydomowych pieców

Miasto przystąpiło już do podpisywania pierwszych umów. Na początek pieniądze trafią do 36 wnioskodawców, dla których zabrakło funduszy w ubiegłym roku. Następnie umowy podpisane zostaną z pozostałymi 134 osobami, które wnioski złożyły w tym roku.

Według Krugły pieniędzy na dotacje nie wystarczy dla ponad 100 wnioskodawców. Brakuje 1,2 mln zł.

– Postaramy się pozyskać dodatkowe pieniądze z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – zapewnia dyrektorka.

Czytaj też: Niska emisja: Kraków walczy o lepsze powietrze

Z roku na rok rośnie zainteresowanie mieszkańców Radomia dotacjami na wymianę źródła ciepła. W ub. roku dofinansowanie przyznano 103 wnioskodawcom; w sumie na 1,1 mln zł.

W ramach dotacji wnioskodawca dostaje zwrot 80 proc. kosztów poniesionych na wymianę źródła ciepła, średnio jest to ok. 10 tys. zł. Zdecydowana większość mieszkańców decyduje się na wymianę starych pieców na ogrzewanie gazowe.

Z danych magistratu wynika, że rocznie w Radomiu notuje się kilkanaście dni, w których przekroczone są normy emisji pyłów. Aby skutecznie walczyć z niską emisją, trzeba byłoby zlikwidować blisko 4 tys. starych pieców i kotłowni centralnego ogrzewania.

Czytaj też: EEC 2015: Przepisy nie ułatwiają walki z niską emisją

Podstawowym źródłem dotacji na wymianę pieców jest skierowany do samorządów program Kawka. Finansuje go Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Planowany na lata 2014-2018 budżet przedsięwzięcia wyniesie 278 mln zł. Program zakłada likwidację tzw. niskiej emisji – czyli zanieczyszczeń emitowanych przez lokalne kotłownie i domowe

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.