PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom walczy z azbestem

  • PAP    3 listopada 2010 - 19:48
  Radom walczy z azbestem

Miasto Radom realizuje program usuwania z budynków szkodliwego dla zdrowia azbestu. Rocznie planowana jest utylizacja około 160 ton azbestu, co będzie kosztować ponad 67 tys. zł.
Jak poinformowała dyr. Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Radomiu Grażyna Krugły, właściciele budynków muszą ponieść koszty demontażu elementów azbestowych oraz opakowania go i zabezpieczenia na terenie nieruchomości. Gmina natomiast zapewnia bezpłatny odbiór azbestu od właścicieli i jego utylizację. 

Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie.

Krygły podkreśliła, że bardzo często mieszkańcy są nieświadomi, że w ich domach znajduje się azbest; odkrywają to dopiero przy okazji gruntownych remontów.

Magistrat nie wyznaczył granicznej daty realizacji programu. Według niej, będzie on prowadzony dotąd aż azbest całkowicie zniknie z terenu gminy. Władze miasta zamierzają w najbliższych latach co roku rezerwować w budżecie ponad 67 tys. zł na walkę z azbestem.

Dyrektor przypomniała, że w latach 2006-2009 w Radomiu realizowany już był już program usuwania wyrobów azbestowych, ale na nieco innych warunkach. Wówczas właściciele nieruchomości otrzymywali dotacje finansowe na demontaż, transport i utylizację wyrobów azbestowych. W sumie magistrat przeznaczył na ten cel ponad 1 mln zł. Pieniądze pochodziły z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. W ciągu czterech lat w mieście usunięto około 641 ton azbestu.

Według specjalistów, w Polsce do usunięcia pozostało jeszcze ponad 14 mln ton wyrobów zawierających azbest. W latach 80. ubiegłego wieku azbest uznano za jeden z najbardziej rozpowszechnionych czynników rakotwórczych. Większość zawierających go wyrobów jest źródłem emisji - praktycznie niezniszczalnych - włókien azbestowych. Ich wdychanie i gromadzenie się w płucach może powodować poważne choroby układu oddechowego, po kilkunastu latach grozi pojawieniem się nowotworów.

Rakotwórczy minerał stosowano na szeroką skalę w polskim budownictwie, zwłaszcza w latach 60. ubiegłego wieku. Azbestowymi płytami - w postaci eternitu - pokrywano dachy, a także elewacje budynków. Swoje zastosowanie azbest znalazł też m.in. w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych oraz w przemyśle chemicznym.

Czytaj też:

Precz z azbestem 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.