PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom: Walka z kleszczami i komarami za pieniądze z budżetu obywatelskiego

  • PAP/AT    12 czerwca 2017 - 08:35
Radom: Walka z kleszczami i komarami za pieniądze z budżetu obywatelskiego
Akcja przeciw kleszczom i komarom jest prowadzona w Radomiu po raz drugi (fot.pixabay.com)

W Radomiu z pieniędzy budżetu obywatelskiego zostaną sfinansowane opryski przeciw kleszczom i komarom.
• Opryski radomskich parków i skwerów - przeciw kleszczom i komarom - zostaną wykonane w ramach pieniędzy z budżetu obywatelskiego.

• Akcja jest prowadzona w Radomiu po raz drugi.

• Jej koszt wynosi 200 tys. zł.

Jak poinformował rzecznik Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu Marcin Gutkowski, pierwsze opryski zostaną wykonane w nocy z poniedziałku (12 czerwca) na wtorek (13 czerwca) i z wtorku na środę (14 czerwca). Akcja ma być powtórzona w kolejnych miesiącach.

Działaniami zostaną objęte wszystkie miejskie parki i skwery, o łącznej powierzchni ponad 42 ha.

Sfinansowanie oprysków przeciwko kleszczom i komarom było jedną z propozycji, która zyskała najwięcej głosów radomian w ramach głosowania nad projektami do budżetu obywatelskiego na ten rok. Inicjatorzy przedsięwzięcia podkreślali, że ubiegłoroczne opryski przyniosły wiele korzyści mieszkańcom Radomia oraz zwierzętom. Według nich, komarów i kleszczy było znacznie mniej w parkach niż w okolicznych lasach, a mieszkańcy mogli bezpiecznie korzystać z miejskich terenów zielonych.

Czytaj też: Radny PiS powalczy z komarami. Za darmo

Żyjące w polskich lasach, parkach i ogrodach kleszcze powodują kleszczowe zapalenie mózgu, a także inne choroby: boreliozę, anaplazmozę, babeszjozę, riketsjozę. Ocenia się, że około 3-15 proc. występujących w Polsce kleszczy jest zarażonych wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu, zwłaszcza w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim oraz w niektórych częściach mazowieckiego, opolskiego i dolnośląskiego. Do zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu w ostatnich latach dochodzi u ok. 200 osób rocznie w całym kraju.

Ukąszenia komarów na ogół nie są niebezpieczne chyba, że ktoś jest uczulony na jad owada. Najczęstsze dolegliwości związane z ukąszeniem komara to: obrzęk tkanek, pokrzywka, świąd i ból.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Adam Gatniejewski, 2017-06-25 21:16:55

    Stosowanie chemii zawsze grozi zakłóceniem równowagi ekologicznej. Na komary i inne dokuczliwe latające owady jest inny sposób, ktory w wiekszości polskich miast działał do czasu zniszczenia przez termomodernizację. To ptaki, jerzyki, które żywia sie tylko tym co lata w powietrzu. Teraz jednak jest... w wielu miastach już "po ptakach". A szkoda, bo naprawdę tam, gdzie jest dużo jerzyków (niektóre osiedla w Poznaniu) owady nie dokuczają. Pozdrawiam Adam Gatniejewski, Poznań  rozwiń