PARTNER PORTALU
  • BGK

Ratowali jesiony w Szczecinie

  • PAP    13 stycznia 2013 - 16:00
Ratowali jesiony w Szczecinie

Zakończyły się prace związane z ratowaniem uszkodzonych drzewostanów jesionowych na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Szczecinie. Kosztowały one prawie 1,2 mln zł i objęły 132 ha lasów.
Grzegorz Wojtkowiak z Wydziału Hodowli Lasu RDLP powiedział, że jesiony w regionie od kilkunastu lat atakują grzyby pasożytnicze, które powodują osłabienie i w konsekwencji zamieranie drzew. Gdyby nie odnowiono uszkodzonych drzewostanów, lasy współtworzone przez jesiony uległyby zachwaszczeniu.

Jesion jest gatunkiem, który wraz z innymi tworzy lasy siedlisk wilgotnych, często rosną one w dolinach rzek i małych cieków wodnych. Tego rodzaju lasy zatrzymują w glebie wodę i występują w nich rośliny i zwierzęta, których nie ma gdzie indziej, m.in. bezkręgowce i niektóre gatunki ptaków. Wiele z tych lasów stanowi siedliska przyrodnicze chronione w ramach sieci Natura 2000.

Jesion jest cennym gatunkiem, dającym dużo drewna i wykorzystywanym w stolarstwie.

Wojtkowiak powiedział, że celem prac przy przebudowie uszkodzonych drzewostanów było powstrzymanie zamierania jesionów. W ramach przedsięwzięcia na terenach występowania jesionów wysadzono olchy, dęby i wiązy, czyli gatunki drzew o zbliżonych do jesionu właściwościach, które nie będą poddawały się działaniom grzybów pasożytniczych. Prace polegały również na wykonaniu melioracji i odpowiedniemu przygotowaniu gleby, a także ogrodzeniu upraw leśnych.

Przedsięwzięcie dofinansowane zostało kwotą 597,5 tys. zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Obszar RDLP w Szczecinie rozciąga się w północno-zachodniej części kraju, w granicach województwa zachodniopomorskiego oraz części lubuskiego i wielkopolskiego. Powierzchnia lasów zarządzanych przez szczecińską RDPL to 655 tys. ha. Zachowały się tutaj zwarte i rozlegle kompleksy leśne, m.in. Lasy Wolińskie, Puszcza Wkrzańska, Puszcza Goleniowska czy Puszcza Bukowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.