PARTNER PORTALU
  • BGK

Ratują jerzyki w mieście

  • PAP    14 listopada 2011 - 21:00
Ratują jerzyki w mieście

Pół tysiąca budek lęgowych dla jerzyków zawiśnie do końca listopada na blokach osiedli mieszkaniowych w Olsztynie. To pierwsza na taką skalę akcja ratowania siedlisk tego gatunku ptaków w mieście - podała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
W najbliższych dniach na budynkach olsztyńskich osiedli Jaroty, Nagórki i Pieczewo zostanie zawieszonych 500 skrzynek lęgowych dla jerzyków, ptaków objętych w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Jest to największa z przeprowadzonych dotychczas w Olsztynie prób poprawy warunków lęgowych tego gatunku ptaków. Żyjące w miastach jerzyki są uzależnione od ludzkich budowli, gniazdują w szczelinach pod dachami wysokich budynków.

Populacji tych ptaków zagroziły, masowe w ostatnich latach, remonty elewacji i prace termomodernizacyjne. Odnowione budynki są szczelne, co uniemożliwia jerzykom budowanie gniazd.

Dlatego od dwóch lat na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie zamontowano na osiedlach 50 skrzynek lęgowych dla jerzyków. "Z naszych obserwacji wynika, że były zasiedlane już w następnym roku po zawieszeniu. Dlatego tym razem montujemy za jednym zamachem aż 500 budek" - powiedziała Maja Jakubiuk z olsztyńskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Budki dla jerzyków są umieszczane na kominach wentylacyjnych i ścianach co najmniej czteropiętrowych bloków. Budki lęgowe montuje się na budynkach późną jesienią, gdy jerzyki zimują w Afryce Północnej. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Elegancik, 2011-11-14 21:39:00

    oj ratują ratują i chwała im za to!