PARTNER PORTALU
  • BGK

Recyklingowy rejs: odzyskuj tworzywa sztuczne

  • GK    8 lipca 2013 - 20:06
Recyklingowy rejs: odzyskuj tworzywa sztuczne

Tegoroczna akcja „Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne”, którą Fundacja PlasticsEurope Polska po raz kolejny organizuje wspólnie z podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim startuje z okolic Tarnowa na Dunajcu, a zakończy się w Porcie Morskim w Szczecinie.
Tym razem podróżnik ma przed sobą blisko 1500 km spływu szlakiem polskich rzek: Dunajecem, Wisłą, Brdą, Notecią, Wartą i Odrą. Ta proekologiczna inicjatywa, która ma zwrócić uwagę na wartość odpadów tworzyw sztucznych i korzyści jakie przynosi ich właściwe zagospodarowanie, ściśle powiązana jest z problematyką zaśmiecania - odpady porzucone w środowisku często w efekcie trafiają do rzek i dalej do mórz.

Główna idea spływu to przede wszystkim spotkania informacyjne na kolejnych etapach trasy z lokalnymi społecznościami, na których głównym tematem będzie wspólna troska o czystość rzeki i nadbrzeża.

Trasa ponad trzytygodniowego spływu podzielona jest na ponad 20 odcinków, a spotkania odbędą się m.in. w Tarnowie, Sandomierzu, Warszawie, Włocławku, Toruniu, Bydgoszczy, Pile, Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie.

- Przeważająca większość zanieczyszczeń w środowisku wodnym ma swoje źródło na lądzie, będąc bądź skutkiem nieefektywnej gospodarki odpadowej bądź niewłaściwych zachowań. Widoczne są zwłaszcza te odpady, które unoszą się na powierzchni wody i mogą przemieszczać się w ten sposób na bardzo duże odległości. Do takich odpadów należą odpady tworzyw sztucznych, np. porzucone w środowisku zużyte opakowania. Taka sytuacja jest nie do zaakceptowania, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że odpady takie mają bardzo dużą wartość jako surowce wtórne a ich prawidłowe zagospodarowanie przynosi konkretne korzyści środowiskowe i ekonomiczne -  mówi Kazimierz Borkowski, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska.

Dodaje: „Przewidujemy, że wprowadzane obecnie długooczekiwane zmiany w systemie zagospodarowania odpadów w naszym kraju istotnie przyczynią się do zwiększenia stopnia odzysku tych wartościowych materiałów".

Codzienna relacja z wyprawy i bieżące informacje: www.recykling-rejs.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: