PARTNER PORTALU
  • BGK

Regulacje jakości węgla przyjęte jeszcze przed wakacjami?

  • PAP/KDS    28 marca 2018 - 14:55
Regulacje jakości węgla przyjęte jeszcze przed wakacjami?
Wprowadzenie norm jakości węgla jest elementem rządowego programu walki z zanieczyszczeniami powietrza. (fot.pixabay.com)

Wiele osób nie jest nawet świadomych tego, że to co kupuje na składach, nie pochodzi z polskich kopalń - mówi wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
  • Projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw zakłada m.in. zakaz sprzedaży mułów i flotokoncentratów do sektora komunalno-bytowego.
  • Powiązane z nim rozporządzenie wprowadza normy jakościowe węgla, jaki może być sprzedawany klientom indywidualnym.
  • Wprowadzenie norm jakości węgla jest elementem rządowego programu walki z zanieczyszczeniami powietrza.

- Przy tworzeniu nowelizacji paliw zależało nam, żeby był to akt prawny porządkujący jakość paliwa na rynku, ale także budujący nowy rynek sprzedaży i markę polskiego węgla, który ma swoje walory. Tymczasem wiele osób nie jest nawet świadomych tego, że to co kupuje na składach, nie pochodzi z polskich kopalń. A sprzedaż takiego węgla to już spora część rynku - powiedział Tobiszowski.

Jak przypomniał, projekt zakłada wprowadzenie świadectw jakości, więc klient będzie miał pewność co do jakości tego, co kupuje. W ten sposób na polskim rynku powinny pozostać jedynie pożądane gatunki węgla - dodał wiceminister.

Czytaj więcej: Ruda Śląska apeluje do premiera Morawieckiego

Tobiszowski podkreślał, że Ministerstwo Energii nikogo nie chciało zaskakiwać regulacjami, dlatego od samego początku pokazywało obok projektu samej ustawy także projekty rozporządzeń, w których znajdują się parametry jakościowe węgla oraz system ich kontroli. Mechanizm kontroli będzie analogiczny do mechanizmu kontroli jakości paliw płynnych. 

Cały projekt po przyjęciu przez rząd i skierowaniu do pierwszego czytania w Sejmie został również wysłany do notyfikacji Komisji Europejskiej, jako zawierający tzw. przepisy techniczne. Tobiszowski zaznaczył, że wątpliwości, czy projektu nie trzeba notyfikować nabrało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, liczy jednak, że większych opóźnień nie będzie.

Czytaj więcej: Metropolia GZM apeluje o uwzględnienie w rządowym programie

Teoretycznie KE ma czas na zajęcie stanowiska do 15 czerwca. Wiceminister ocenił, że nawet wtedy powinno się udać przyjąć projekt przed wakacjami parlamentarnymi. Wtedy wszyscy zainteresowani będą wiedzieć, że na pewno regulacja wejdzie w życie i odpowiednio się do niej przygotują do sezonu grzewczego - podkreślił.

Projekt zakłada, że przepisy o jakości zaczną obowiązywać dwa tygodnie po wejściu w życie ustawy.

Według szacunków Ministerstwa Energii w pierwszym roku obowiązywania ustawy producenci węgla poniosą koszty ok. 120 mln zł na przekierowaniu sprzedaży mułów i flotokoncentratów z sektora komunalno-bytowego do energetyki i ciepłownictwa. W kolejnych latach te koszty będą wynosiły ok. 50 mln zł rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.