PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekultywacja jeziora czasowo wstrzymana

  • GK    14 sierpnia 2013 - 10:57
Rekultywacja jeziora czasowo wstrzymana

Zarząd Ursynowa nie podjął decyzji o zaprzestaniu realizacji prac rekultywacyjnych na jeziorze Zgorzała.
Prace z początkiem marca zostały wstrzymane ze względu na pojawienie się i przystąpienie do godów dzikich gatunków zwierząt, które wcześniej nie występowały w tym rejonie.

Nadzór przyrodniczy i pracownicy Urzędu Dzielnicy Ursynów ocenili, że dalsze prowadzenie prac w sezonie lęgowym ptaków, płazów i gadów może stanowić istotne naruszenie przepisów prawa.

W związku z doniesieniami na jednym z profili w portalu społecznościowym o nieprawidłowościach w realizacji rekultywacji jeziora Zgorzała, w tym o negatywnym wpływie prowadzonych prac na ochronę siedlisk i gatunków, Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy zleciło kontrolę Urzędu Dzielnicy Ursynów przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Warszawie w zakresie zgodności sposobu prowadzenia prac z zapisami zezwalającymi na niszczenie siedlisk oraz na umyślne płoszenie i niepokojenie gatunków objętych ochroną.

Pod koniec maja regionalny dyrektor ochrony środowiska przeprowadził kontrolę, podczas której przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Ursynów przedłożyli dokumenty związane z realizacją inwestycji.

Kontrola wykazała, że nadzór przyrodniczy realizowany na zlecenie Urzędu Dzielnicy Ursynów jest prowadzony prawidłowo.

- Twierdzenia o znacznym zniszczeniu brzegu jeziora, a co za tym idzie roślinności i siedlisk gatunków objętych ochroną oraz o zachwianiu równowagi biologicznej w związku z rekultywacją jeziora, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Brzegi jeziora były przez lata niszczone poprzez ich systematyczne, niekontrolowane zasypywanie. Prowadzona rekultywacja ma na celu naprawę szkód, które powstawały przez lata - zapewniają władze dzielnicy.

Jak dodają, w ocenie przyrodników monitorujących stan ilościowy i gatunkowy dzikich gatunków zwierząt, dotychczas przeprowadzone obserwacje wskazują, że wykonane prace miały pozytywny wpływ na skład i liczebność awifauny. Ostateczny efekt i wpływ na awifaunę wykonanych prac rekultywacyjnych, zostanie oceniony po zakończeniu realizacji zadania.

W efekcie dotychczas przeprowadzonych prac na jeziorze Zgorzała odnotowano wzrost liczby gatunków ptaków o 36 proc. Na szczególne podkreślenie zasługuje pojawienie się 20 nowych gatunków wodno-błotnych.

- Jest to niewątpliwie efekt stworzenia tym ptakom dogodnych warunków siedliskowych - czytamy na stronie urzędu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.