PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekultywacja składowiska odpadów w Kamionce zakończona

  • AW    5 sierpnia 2013 - 09:42
Rekultywacja składowiska odpadów w Kamionce zakończona

Zakończony został trzeci i ostatni już etap rekultywacji nieczynnego od siedmiu lat składowiska odpadów w Kamionce. Po trwających wiele lat pracach góra śmieci zniknęła i powstał teren zieleni.
Jak informuje urząd gminy Chodzież, dzięki inwestycji unieszkodliwiono około 27 500 ton opadów zebranych przez ponad 30 lat funkcjonowania wysypiska. Głównym celem podejmowanego przedsięwzięcia było przywrócenie równowagi przyrodniczej i wyrównanie szkód dokonanych w środowisku.

Prace rekultywacyjne umożliwiły uporządkowanie terenu nieczynnego składowiska odpadów, co przyczyniło się do ochrony wód powierzchniowych i podziemnych, powietrza i gleby. Tym samym wpłynęło na likwidację zagrożeń biologicznych oraz przejęcie pełnej kontroli nad procesami biochemicznymi zachodzącymi na obszarze składowiska. Prace związane z rekultywacją podzielone zostały na trzy etapy.

W ramach pierwszego wykonano drenaż odgazowujący. Kolejny etap obejmował wykonanie  niwelacji terenu poprzez właściwe przemieszczenie odpadów zdeponowanych na powierzchni składowiska. Po ukształtowaniu bryłę składowiska przykryto warstwą wyrównawczą. Wykonano również warstwę izolacyjną w celu zapobieżenia przemywania złoża odpadów.  Ostatni etap obejmował obsianie trawą. Na skarpach wykonano hydrosiew, który skutecznie zabezpieczy teren przed erozją. W celu oczyszczenia i neutralizacji odcieków wybudowano piaskowniki.

Cały teren  odsadzono 735 drzewami i krzewami. Tak przeprowadzona rekultywacja daje gwarancję znacznego ograniczenia, a praktycznie wyeliminowania wpływu składowiska na środowisko. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.