Rekultywacja składowiska odpadów w Kamionce zakończona

Zakończony został trzeci i ostatni już etap rekultywacji nieczynnego od siedmiu lat składowiska odpadów w Kamionce. Po trwających wiele lat pracach góra śmieci zniknęła i powstał teren zieleni.
Rekultywacja składowiska odpadów w Kamionce zakończona
Jak informuje urząd gminy Chodzież, dzięki inwestycji unieszkodliwiono około 27 500 ton opadów zebranych przez ponad 30 lat funkcjonowania wysypiska. Głównym celem podejmowanego przedsięwzięcia było przywrócenie równowagi przyrodniczej i wyrównanie szkód dokonanych w środowisku.

Prace rekultywacyjne umożliwiły uporządkowanie terenu nieczynnego składowiska odpadów, co przyczyniło się do ochrony wód powierzchniowych i podziemnych, powietrza i gleby. Tym samym wpłynęło na likwidację zagrożeń biologicznych oraz przejęcie pełnej kontroli nad procesami biochemicznymi zachodzącymi na obszarze składowiska. Prace związane z rekultywacją podzielone zostały na trzy etapy.

W ramach pierwszego wykonano drenaż odgazowujący. Kolejny etap obejmował wykonanie  niwelacji terenu poprzez właściwe przemieszczenie odpadów zdeponowanych na powierzchni składowiska. Po ukształtowaniu bryłę składowiska przykryto warstwą wyrównawczą. Wykonano również warstwę izolacyjną w celu zapobieżenia przemywania złoża odpadów.  Ostatni etap obejmował obsianie trawą. Na skarpach wykonano hydrosiew, który skutecznie zabezpieczy teren przed erozją. W celu oczyszczenia i neutralizacji odcieków wybudowano piaskowniki.

Cały teren  odsadzono 735 drzewami i krzewami. Tak przeprowadzona rekultywacja daje gwarancję znacznego ograniczenia, a praktycznie wyeliminowania wpływu składowiska na środowisko. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE