PARTNER PORTALU
  • BGK

Remont Będzińskiej powodem wycinki

  • www.wiadomoscizaglebia.pl    17 lipca 2013 - 12:15
Remont Będzińskiej powodem wycinki

Kilka drzew przy ul. Będzińskiej w Sosnowcu zostało niedawno oznaczonych białą farbą. To znak, że prawdopodobnie zostaną wycięte. Nie podoba się to m.in. Piotrowi Krawczykowi, sosnowieckiemu społecznikowi.
„Czy naprawdę musicie mnie wyciąć!!!??? Przecież dostarczam tlen, chronię przed hałasem i spalinami, nie niszczę chodnika, daję schronienie ptakom, przynoszę szczęście maturzystom, jestem symbolem tej dzielnicy... Proszę pozwolić mi być tu z Wami przez kolejne lata!" - to apel pogońskiego... kasztanowca do władz miasta o cofnięcie decyzji o jego wycince.

Autorem odezwy kilkudziesięcioletniego drzewa do urzędników z Sosnowca jest Piotr Krawczyk. Uważa on, że decyzja w sprawie wycinki kilku drzew przy ul. Będzińskiej jest nieuzasadniona.

Kilka drzew przy ul. Będzińskiej w Sosnowcu zostało niedawno oznaczonych białą farbą. To znak, że już wkrótce prawdopodobnie zostaną wycięte. Nie podoba się m.in. Piotrowi Krawczykowi, sosnowieckiemu społecznikowi, lokalnemu dziennikarzowi i, jak deklaruje, wielkiemu miłośnikowi przyrody. Jego apel o niewycinanie reprezentantów szlachetnych gatunków poparło już kilkanaście osób na Facebooku.

- Oprócz topoli, które mogą stanowić zagrożenie, bo są to drzewa kruche i rosną na środku chodnika, do wycinki zaznaczono piękny, kilkudziesięcioletni kasztanowiec, wierzbę płaczącą i lipę. Jak mi się wydaje nie ma potrzeby ich wycinania, ani ze względów technicznych, ani też ze względu na bezpieczeństwo. Są zdrowe i rosną stosunkowo daleko od jezdni - uważa Piotr Krawczyk.

Aby zainteresować innych sosnowiczan sprawą wycinki, na kasztanowcu umieścił apel do sosnowieckich urzędników. Ci jednak tłumaczą, że usunięcie drzew jest konieczne z powodu remontu i przebudowy ul. Będzińskiej.

- Staraliśmy się ograniczyć straty w drzewach do niezbędnego minimum. Rzeczywiście pojawiły się także inne gatunki poza topolami, ale ich wycinka to konieczność, gdyż mają one już tak duże korzenie, że rozsadzają ciągi chodnikowe - tłumaczy Wojciech Guzik, naczelnik Wydziału Organizacji Zarządzania Drogami i Ruchem Drogowym w sosnowieckim magistracie.

- Warto podkreślić, że remont Będzińskiej to ogromna inwestycja. Przebudowane zostaną ciągi chodnikowe, powstaną ścieżki rowerowe, wyremontowana zostanie nawierzchnia jezdni i przejazdy tramwajowe - dodaje Guzik.

Zdaniem naczelnika WDR przed przystąpieniem do realizacji inwestycji przy ul. Będzińskiej miały miejsce spotkania z mieszkańcami okolicznych domów i żaden z nich nie zgłaszał obiekcji co do wycinki.

- Rozumiem, że drzewa to także naturalna bariera dla hałasów odkomunikacyjnych, ale w miejsce starych drzew planujemy zasadzania nowych okazów gatunków szlachetnych. Poza tym hałas z ulicy także naturalnie się z mniejszy w momencie, gdy powstanie nowa nawierzchnia - wyjaśnia naczelnik Guzik.

To jednak nie przekonuje interweniującego sosnowiczanina.

- Dziwi mnie fakt wydania pozwolenia na wycinkę tych okazów bo skądinąd wiem jak trudno dostać pozwolenie na usunięcie czasem już całkowicie obumarłych drzew. Jestem absolutnym zwolennikiem nowych nasadzeń i miło jest widzieć drzewa szlachetne np. platany, ale wiekowe drzewa są jak zabytki, o które należy dbać, nie mówiąc już o ich znaczeniu ekologicznym. Mam nadzieję, że uda się uratować przynajmniej tych kilka zdrowych i pięknych drzew dlatego proszę media osoby opiniotwórcze i decyzyjne oraz sosnowiczan, a zwłaszcza mieszkańców Pogoni, o zainteresowanie sprawą - podkreśla Piotr Krawczyk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • pllo, 2013-07-18 12:34:05

    Nie ma sie co dziwić takim postawom skoro za nielegalne ścięcie drzewa posadzonego i wyrosłego na własnej działce dotstaje się karę 100 nawet 150 tysięcy złotych. Więc niech nikt się nie dziwi że najpspolitszą topolę traktuje się jak skarb narodowy. I jeszcze jedno skoro szary obywatel jest łupiony... w takim stylu to za wycięcie tych drzew na będzińskiej stosowny magistrat mógłby wyrzucić jakiś śmieszny milion lub dwa nna biedne dzieci. W końcu drzewo to drzewo a prawo mamy jednakowe dla wszystkićh, prawdopodobnie.  rozwiń
  • environmental protection, 2013-07-17 14:52:09

    Wpływ kilku drzew na obniżenie poziomu hałasu jest żaden. Dopiero zwarta warstwa o kilkumetrowej szerokości ma jakiś mierzalny wpływ na obniżenie tego poziomu. Roślinność ma głównie działanie... psychiczne, sprawiając wrażenie separacji od źródła hałasu. Dlatego też działania pro środowiskowe wzbud...zają śmiech bo używane są tego typu niczym nie uzasadnione argumenty.  rozwiń