PARTNER PORTALU
 • BGK

Resort środowiska krytykuje działania marszałków województw z nadania PO i PSL

 • PAP/JS    17 stycznia 2017 - 19:24
Resort środowiska krytykuje działania marszałków województw z nadania PO i PSL
Rząd PiS ma plan skutecznej walki ze smogiem (fot. facebook)

• Szkoda, że b. koalicja PO i PSL nie widziała problemu smogu wcześniej, a teraz budzi się z zimowego snu - powiedział rzecznik resortu środowiska Paweł Mucha.
• Podkreślił, że rząd PiS ma plan skutecznej walki ze smogiem.
"Dobrze, że niektórzy politycy PO-PSL obudzili się z zimowego snu. Szkoda, że tego problemu nie widzieli w poprzednich latach, zwłaszcza wtedy, kiedy NIK oceniając lata 2008-2013 alarmowała o bardzo niskiej jakości powietrza w Polsce" - powiedział Mucha.

Rzecznik skrytykował też działania marszałków województw z nadania PO i PSL. Jak mówił, mają oni kontrolę nad wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, ale nie wykorzystują ich do walki ze smogiem. "Wojewódzkie fundusze mają ogromne fundusze na walkę z niską emisją. W Małopolsce przeznacza się ok. 70 mln zł na projekty związane ze szkoleniami, spotkaniami, akcjami ulotkowymi, zamiast przeznaczyć te pieniądze na dofinansowanie wymiany indywidualnych pieców. Te pieniądze w wielu przypadkach są niewłaściwie rozdysponowywane" - dodał.

Przedstawiciel MŚ zarzucił poprzednikom, że za ich rządów zagraniczne firmy przejęły wiele sieci ciepłowniczych. Te firmy - zdaniem Muchy - często nie rozwijały sieci, a skupiały się bardziej na maksymalizacji zysków.

Rzecznik przypomniał, że we wtorek rząd zapoznał się z rekomendacjami mającymi pomóc w skutecznej walce ze smogiem.

"Ministerstwo Środowiska koordynowało te prace m.in. przez powołany przez premier Beatę Szydło Komitet Sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza. Cieszę się, że postulaty MŚ m.in. dotyczące wprowadzenia norm dla paliw i pieców znalazły uznanie rządu" - podkreślił.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zarekomendował m.in. przyspieszenie prac nad rozporządzeniami ws. norm jakości dla węgla i nowych kotłów czy wprowadzenie wymogu podłączania budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej, tam gdzie jest to możliwe.

Platforma Obywatelska we wtorek zaproponowała, by co roku 0,5 proc. PKB, czyli ok. 9 mld zł, wydawać na walkę ze smogiem. To główne założenie projektu ustawy "o czystym powietrzu", nad którym pracują politycy Platformy. Środki te miałyby sfinansować m.in. modernizację sieci ciepłowniczych, wymianę pieców w domach oraz inwestycje w OZE.

Odnosząc się do tej propozycji rzecznik resortu środowiska powiedział, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznacza 10 mld zł na walkę ze smogiem, m.in. na promocję przyłączania do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Z kolei PSL w poniedziałek zaproponowało m.in. wprowadzenie restrykcyjnych norm unijnych dla pyłów PM 2,5 i PM 10 (poziom średnioroczny 25 mikrogramów/metr sześc., dobowy dla PM 10 - 50 mikrogramów/m sześc.); dofinansowanie do wymiany pieców w wysokości do 75 proc. kosztów lub 100 proc. po spełnieniu kryterium dochodowego; dofinansowanie do ogrzewania przez dwa lata od wymiany starych instalacji.

Ludowcy uważają także, że należy wprowadzić normy dla pieców grzewczych i zakaz instalacji urządzeń, które ich nie spełniają oraz zakaz palenia w piecach odpadami (np. mułem węglowym) oraz mokrym węglem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • jancz, 2017-01-18 20:44:35

  Do seba i kermo: Inni też mogli korzystać z geotermii. Tam, u ojca Rydzyka pieniądze przynajmniej nie są zmarnowane. Ani publiczne, ani prywatne - nieudaczników koli w oczy to, jak rozsądnie można wydawać pieniądze, co za nie dla każdego można stworzyć. Ani on, ani pozostali ojcowie tego nie przejed...zą, ani nie zabiorą do grobu - pozostawiają coś widocznego trwałego. To służy przecież innym młodym niż dzieci seby i kermopodobnych. 25 lat obśmiewania, okłamywania, szczucia, nienawiści, opluwania. Efekt? Marny. Jakże mądre jest to jego powiedzenie-dewiza: Alleluja i do przodu! - bez oglądania się na jazgot obszczymurków-nieudaczników.  rozwiń
 • seba, 2017-01-18 12:31:15

  w Polsce smog, ale za to ojciec dyrektor ma czyste powietrze za NASZE pieniądze z podatków !!!! Na swoją geotermię dostał z publicznych pieniędzy grube miliony, a teraz będzie kosił następne za sprzedaż ciepła do którego dostęp dostał w prezencie również od tych, którym będzie je sprzedawał !!! No ...i tak to w naszej Polsce niektórzy budują swoje MAJĄTKI !!! A podobno CI wyznawcy BOGA obiecywali GO naśladować i żyć w ubóstwie pomagając innym na JEGO wzór i podobieństwo !!! Tak to głupie społeczeństwo polskie znów zostało ŚWIĘTĄ DOJNĄ KROWĄ dla czarnej sekty .......  rozwiń
 • ..., 2017-01-18 10:58:55

  Do kermo: narodzie obudź się bo ginie państwo teoretyczne chdikk, już nawet na chwilówki nikogo nie stać...