PARTNER PORTALU
  • BGK

Resort środowiska wyjaśnia okoliczności powołania pełnomocnika ds. organizacji COP24

  • bad    3 kwietnia 2018 - 21:48
Resort środowiska wyjaśnia okoliczności powołania pełnomocnika ds. organizacji COP24
fot.wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 PL

– Chcąc odpowiednio wykonać założenia oraz zadania określone w specustawie powołałem Rafała Bochenka na stanowisko pełnomocnika ministra ds. organizacji COP24 – podkreśla szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk.
Ministerstwo Środowiska wedle przyjętej przez Sejm RP specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu jest podmiotem odpowiedzialnym za należyte przygotowanie szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się w grudniu w Katowicach.

- Dlatego chcąc odpowiednio wykonać założenia oraz zadania określone w specustawie powołałem Rafała Bochenka na stanowisko Pełnomocnika Ministra ds. Organizacji COP24 – wyjaśnia szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk.

Na Pełnomocniku będzie spoczywać nadzorowanie zadań związanych z organizacją szczytu klimatycznego ONZ w Polsce od strony techniczno-organizacyjnej. Skoordynuje on także działania promocyjne związane z COP24.

- To wydarzenie jest niezwykle istotne w kontekście globalnej polityki klimatycznej. Szczyt klimatyczny w Katowicach to także wielka szansa do promocji Polski w świecie. Dlatego chcemy dołożyć wszelkich starań, aby COP24 zakończył się pełnym sukcesem - dodaje minister.

COP24

Odbywające się corocznie sesje COP to najważniejsze wydarzenie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych, na którym spotykają się przedstawiciele wszystkich Stron Konwencji (196 państw i UE), by podejmować decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu oraz funkcjonowania samej Konwencji. Tegoroczna sesja, której gospodarzem jest Polska, odbędzie się w grudniu 2018 r. w Katowicach i weźmie w niej udział blisko 40 tys. delegatów.   

Sesji COP towarzyszy mnóstwo wydarzeń o charakterze naukowym, społecznym, ale i komercyjnym, będących forum prezentacji i wymiany pomysłów, innowacji, strategii oraz rozwiązań na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.