PARTNER PORTALU
  • BGK

Rezolucja ws. przekopu Mierzei Wiślanej

  • PAP    5 lipca 2013 - 18:00
Rezolucja ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Europoseł PiS Marek Gróbarczyk poinformował na konferencji w Elblągu, że on i jego koledzy z partii złożyli rezolucję, która ma doprowadzić do wpisania Elbląga do ciągu komunikacyjnego Via Carpatia. PiS po raz kolejny powtórzył, że przekop Mierzei Wiślanej jest konieczny.
O złożeniu rezolucji Gróbarczyk poinformował na konferencji prasowej zorganizowanej na elbląskiej przystani. "Dotyczy ona wezwania Komisji Europejskiej do wpisania Elbląga w ciąg komunikacyjny korytarza europejskiego Via Carpatia, który od Grecji ciągnie się po Litwę. Chcemy, by naturalnym odbiciem tego korytarza był Elbląg" - powiedział Gróbarczyk. Dodał, że podpis pod tą rezolucją złożyli oprócz niego europosłowie: Ryszard Legutko, Tomasz Poręba, Ryszard Czarnecki, Konrad Szymański i Janusz Wojciechowski.

Szlak Via Carpatia ma przebiegać wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i Koszyce do Debreczyna na Węgrzech i dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. W Polsce szlak ma liczyć łącznie niecałe 700 km i przebiegać drogami S8 i S19. Pomysł budowy drogi Via Carpatia to inicjatywa Polski. Została sformalizowana w październiku 2006 r

Gróbarczyk przekonywał, że dla włączenia Elbląga do korytarza transportowego Via Carpatia "nic nie trzeba robić, jedynie zrealizować" projekty już przygotowane przez PiS. Dodał, że jednym z tych projektów jest przekopanie Mierzei Wiślanej.

"Przekop Mierzei Wiślanej jest jednym z elementów niezbędnych do Via Carpatii, bo w tym ciągu nie może być przeszkód, a teraz Cieśnina Pilawska jest barierą" - powiedział Gróbarczyk. Dodał, że ma nadzieję, iż złożona w czwartek rezolucja zostanie przyjęta na następnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego.

Obok Gróbarczyka do przekopu Mierzei Wiślanej przekonywał w piątek kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sulatycki, który mówił, że do elbląskiego portu wcale nie musiałyby przypływać kontenerowce, ale przede wszystkim jachty i ewentualnie barki transportowe. Sulatycki mówił, że z doświadczenia wie, że taka inwestycja jest bardzo opłacalna.

O przekop Mierzei Wiślanej była w piątek pytana także kandydatka PO na prezydenta Elbląga Elżbieta Gelert i towarzyszący jej na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

Gelert powiedziała, że "jeśli będzie zgoda województwa pomorskiego i jeśli Polskę będzie stać na to", to będzie popierać przekop Mierzei Wiślanej, by wykorzystać to jako atut w rozwoju turystycznym.

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki zastrzegł, że "przy przekopie Mierzei trzeba pamiętać o tym, o czym politycy nie chcą mówić". "Chodzi o ekologię. Przekop może spowodować, że Mierzeja Wiślana przestanie być Mierzeją, a Zalew Wiślany może zmienić zasolenie i charakter. I to też w dużej mierze muszą rozważyć mieszkańcy Elbląga" - mówił Biernacki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • TLu, 2013-07-06 14:10:47

    Może taniej będzie odkupić od Ruskich to co ukradli Niemcom, czyli resztę mierzei wiślanej? Wtedy nie będzie problemu z cieśniną piławską