PARTNER PORTALU
 • BGK

Rowerem czasami szybciej niż samochodem

 • bad    22 września 2015 - 19:36
Rowerem czasami szybciej niż samochodem

Warszawa ma 350 km dróg rowerowych. Fot. ztm.waw.pl

Badania pokazują, że w większych miastach dotarcie do celu zabiera o 10% mniej czasu osobie na rowerze niż kierowcy samochodu. Nie skłania to jednak większości Europejczyków do przesiadania się na rower.
Ponad 30% Holendrów deklaruje, że jest to ich codzienny środek transportu. Także wysokim, bo niemal 20% wynikiem mogą pochwalić się Węgrzy i Duńczycy. W Polsce niestety aż trzykrotnie mniej ludzi niż w Holandii decyduje się na transport jednośladem.

W Europie 30% tras pokonywanych samochodom jest krótszych niż 3 km, a 50% krótszych niż 5 km. Są to odległości, które bez problemu można by pokonywać rowerem i w ten sposób przyczynić się bezpośrednio chociażby do rozładowania korków.

Wiele europejskich aglomeracji tę zależność zauważyło i obecnie z intensywnego rozwoju infrastruktury rowerowej słyną w Europie przede wszystkim takie miasta jak Amsterdam, Kopenhaga czy Barcelona. Inwestycja w transport rowerowy przynosi wymierne korzyści w postaci mniejszego zanieczyszczenia powietrza, mniejszego ruchu samochodowego w miastach i w efekcie mniejszego hałasu.

Polskie miasta także starają się wdrażać rozwiązania dla cyklistów

Ze swoimi działaniami pro-rowerowymi na pierwszym miejscu jest Warszawa, która posiada 350 km dróg rowerowych, 55 km ciągów pieszo-rowerowych oraz ponad 16 km pasów i kontrapasów dla jednośladów. Dodatkowo powstaje coraz więcej stacji wypożyczania rowerów, które cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców stolicy. Na podobnej zasadzie funkcjonują m.in. w Nicei czy Lyonie wypożyczalnie samochodów elektrycznych, dzięki którym znacząco zmalało zużycie energii, poziom hałasu i zanieczyszczenia w tych miastach.

Wypożyczalnie stały się w Warszawie dużym impulsem do rozwoju nowych ścieżek rowerowych i udogodnień dla kierowców jednośladów. Między innymi dlatego także Lublin postanowił zainwestować w miejskie stacje wypożyczania rowerów i w tej chwili jedynie Warszawa ma ich więcej. Lubelski system będzie zawierał 40 stacji wypożyczania, 400 rowerów, a ścieżki rowerowe liczą już ponad 100 km. Za te i inne działania Lublin został doceniony w konkursie Eco-miasto, które nagradza najbardziej ekologiczne miasta w Polsce.

Trwa kolejna, już trzecia edycja konkurs Eco-miasto, który wyłoni dwóch zwycięzców w kategorii mobilność zrównoważona – jedno miasto poniżej 100 tys. mieszkańców, drugie powyżej 100 tys. mieszkańców. Pozostałe trzy kategorie konkursowe to mobilność zrównoważona, gospodarka odpadami i gospodarka wodna. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie i przesłanie do 30 września br. kwestionariuszy konkursowych, dostępnych na stronie internetowej eco-miasto.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (5)

 • pieszy, 2015-09-25 08:55:29

  Do Aktywna Mobilność: coś mi umknęło: to my już teraz sami oceniamy, czy stwarzamy zagrożenie czy nie? Dwa dni temu taki rowerzysta omal nie wjechał pod samochód, bo jadąc chodnikiem wzdłuż ulicy nagle skręcił i wjechał na pasy (nie było świateł) tuż pod koła samochodu, który na szczęście zahamow...ał ... Poza tym rowerzyści na pasach stwarzają zagrożenie dla pieszych  rozwiń
 • poirytowany kierowca , 2015-09-24 21:35:10

  W Krakowie są czerwone fale na ulicach, dlatego szybciej jest nawet pójść 5 km pieszo niż pojechać samochodem, jak będziecie wracać z Zakopanego i stać w korku przed A4, to właśnie tam jest tak to zrobione, że droga 2 jezdniowa po 3 pasy ruchu, jej przepustowość jest ograniczona do drogi jedno jezdn...iowej po jednym pasie ruchu, a to wszystko dla tego że postawili tam 4 światła i ustawili tak że z drogi gdzie wyjeżdża jeden samochód na zmianie świateł, długość zielonego jest taka sama jak dla samochodów jadących Zakopianką.  rozwiń
 • Aktywna Mobilność, 2015-09-24 20:30:25

  Do Mario : Może i łamie przepisy, ale nikomu nie zagraża. Warto odróżniać ponoszenie ryzyka od stwarzania zagrożenia: jeśli kierowca jedzie za szybko, nie widać tego, że łamie przepisy, ale zagrożenie na pewno stwarza.