PARTNER PORTALU
 • BGK

Rowerzyści na wały przeciwpowodziowe

 • Propertynews.pl    6 sierpnia 2013 - 07:12
Rowerzyści na wały przeciwpowodziowe

7 sierpnia w Grudziądzu marszałkowie ośmiu województw podpiszą deklarację dotyczącą współpracy na rzecz poparcia prezydenckiego projektu ustawy umożliwiającej wytyczanie rowerowych i pieszych szlaków turystycznych na wałach przeciwpowodziowych.
- Tereny przez które przebiegają wały są zazwyczaj bardzo interesujące turystycznie. Ich naturalne walory krajobrazowe w połączeniu z czystością środowiska oraz bogactwem fauny i flory są nie lada gratką. Otwarcie ich dla turystyki pieszej i rowerowej to krok we właściwym kierunku. Uważamy, że wpłynie to na zwiększenie atrakcyjności turystycznej, a więc także wzrost potencjałów gospodarczych wiślanych regionów - podkreśla marszałek kujawsko-pomorski Piotr Całbecki.

Projekt nowelizacji ustawy prawo wodne znosi zakaz poruszania się rowerami po koronach i wzdłuż wałów przeciwpowodziowych. Pozwoli to m.in. na wytyczanie szlaków rowerowych. Choć w teorii jest to możliwe i dziś, procedura pozwalająca na wytyczenie szlaków turystycznych jest bardzo trudna do przeprowadzenia.

Za projektem nowelizacji są marszałkowie województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego oraz świętokrzyskiego.

- Mając na uwadze potrzebę (...) turystycznego wykorzystania potencjału (...) Wisły (...) deklarujemy nawiązanie współpracy służącej poparciu prezydenckiego projektu zmiany ustawy prawo wodne - czytamy w uzgodnionej deklaracji. Sygnatariusze powołają zespół roboczy który między innymi opracuje harmonogram kolejnych działań.

Jednym z owoców zmiany w prawie ma być stworzenie Wiślanej Trasy Rowerowej. To 1500-kilometrowy szlak położony na terenach do 25 kilometrów od brzegów Wisły.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • samorządowiec od 1990 r, 2013-08-06 18:49:39

  Mam pełną satysfakcję z tych ustaleń bo pomysł zrodził się bodaj 10 lat temu w mojej głowie ,kiedy to samorządy mazowieckie miały za zadanie wytyczyć przebieg ścieżki wzdłuż Wisły .Pamiętam problemy formalne i roszczenia właścicieli gruntów ,którzy liczyli wirtualne pieniądze za sprzedane grunty ,cz...ęsto oddalone o 1km od rzeki.Zgłosiłem wtedy pomysł budowy po wałach bez odszkodowań -podwyższając koronę wału o 15cm ,bez żadnego ryzyka,przeszkód formalnych ,kosztów wykupów ,z możliwością obcowania z rzeką bezpośrednio .Pomysł sprzedaliśmy Pani eurodeputowanej Staniszewskiej ,która z dużą determinacją zabiegała o ten finał ,ale jak zwykłe urzędnicy byli czujni i bronili się przed tą oczywistą prawdą przez wiele lat ,aż tu nagle.Musiałem o tym napisać bo mam oczywistą satysakcją -teraz za parę groszy każdy Marszałek w porozumieniu z gminą w ciągu najbliższych trzech lat zbuduje w swoim regionie ścieżkę .Co 50 km proponuję stanicę rowerową z niezbędną infrastrukturą turystyczną i można będzie niedługo jechać na rowerze z Warszawy do Gdańska czy Krakowa-jest dobrze.  rozwiń
 • JodekMordka, 2013-08-06 13:36:39

  Nareszcie umysły się odblokowały. Do tego potrzebny był aż sam prezydent, tak jakby oddolnie nie można byłoby coś pożytecznego zrobić bez całej tej medialnej otoczki. W sumie to można coś ugrać przed wyborcami.
 • ślązak, 2013-08-06 11:06:05

  na Śląsku wiślana trasa rowerowa istniej od lat