PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczyna się sezon grzewczy - Kraków znowu ma problem

  • PAP/rs    18 października 2017 - 16:27
Rozpoczyna się sezon grzewczy - Kraków znowu ma problem
Cisze wiatrowe nad Małopolską i dogrzewanie mieszkań powodują podniesienie poziomu zanieczyszczeń w powietrzu. (Fot. Shutterstock.com)

Średni poziom zanieczyszczenia powietrza nad Krakowem pyłem PM 10 wynosił w środę po południu 77 mikrogramów na metr sześc. – wynika z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przekazanych przez Urząd Miasta.
Dopuszczalna norma dobowa to 50 mikrogramów na metr sześcienny. Ta wartość według średniej liczonej między godzinami 1 w nocy a 14.00 była przekroczona na siedmiu z ośmiu działających w mieście stacji pomiarowych.

- Wchodzimy w sezon grzewczy. Cisze wiatrowe nad Małopolską i dogrzewanie mieszkań - bo wieczory i noce są już zimne - powodują podniesienie poziomu zanieczyszczeń w powietrzu - mówił Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko.

Najgorzej było rano między g. 8.00 a 9.00, gdy stężenia pyłu PM10 sięgały na kilku stacjach pomiarowych (m.in. na al. Krasińskiego, ul. Dietla, ul. Telimeny i os. Kurdwanowie) od 120 do 150 mikrogramów na metr sześc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Hans, 2017-10-19 08:34:38

    Gdyby przy każdej gminie stanęła mała elektrociepłownia i zasiliła większość wiosek w ciepło z ekologicznego spalania to nie było by problemów ze smogiem.