PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska: 51 domów jednorodzinnych będzie zasilanych energią odnawialną

  • PAP/KDS    25 lipca 2017 - 10:22
Ruda Śląska: 51 domów jednorodzinnych będzie zasilanych energią odnawialną
O akceptacji wniosku decydować będą również techniczne możliwości wykonania instalacji w poszczególnych budynkach (fot.pixabay.com)

Od piątku (28 lipca) mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy chcą skorzystać z finansowego wsparcia miasta przy instalowaniu w domu odnawialnych źródeł energii, będą mogli składać wnioski. W sumie miasto dofinansuje zakup i montaż systemów fotowoltaicznych i solarnych oraz pomp ciepła w 51 domach jednorodzinnych.
• Nabór wniosków rozpocznie się 28 lipca i potrwa do 10 sierpnia. Uczestnicy projektu zapłacą za instalacje jedynie 15 proc. wartości urządzeń oraz podatek VAT od ich montażu.

• Ponad 1 mln zł na realizację przedsięwzięcia to środki unijne pozyskane przez rudzki samorząd.

• Spośród 51 instalacji, które zamierza sfinansować samorząd, 31 to instalacje fotowoltaiczne, 15 - solarne, a 5 - pompy ciepła. 

"Spodziewamy się, że będzie wielu chętnych do skorzystania z naszego programu. Promowani będą ci mieszkańcy, którzy przed dwoma laty wzięli udział w ankiecie dotyczącej zapotrzebowania na instalacje produkujące energię ze źródeł odnawialnych" - wyjaśnił we wtorek wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

Niezbędnym warunkiem uczestnictwa w naborze jest posiadanie pozwolenia na użytkowanie budynku. Nabór dotyczy gotowych już budynków - domy w trakcie budowy mogą być kwalifikowane do drugiego etapu projektu, który będzie realizowany, jeżeli miasto pozyska środki na ten cel; samorząd będzie o nie aplikować w przyszłym roku.

O akceptacji wniosku decydować będą również techniczne możliwości wykonania instalacji w poszczególnych budynkach - ważny jest m.in. rodzaj dachu i jego kierunek, zacienienie dachu, roczne zużycie energii w budynku, ilość osób mieszkających w nim itp.

Czytaj więcej: Dolnośląskie: powstał Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich

Spośród 51 instalacji, które zamierza sfinansować samorząd, 31 to instalacje fotowoltaiczne, 15 - solarne, a 5 - pompy ciepła. Taki podział to wynik ankiety sprzed dwóch lat, przeprowadzonej wśród mieszkańców domów jednorodzinnych. Dotyczyła ona zapotrzebowania na instalacje produkujące energię ze źródeł odnawialnych. Odpowiedziało na nią 154 mieszkańców, którzy chcieliby przy współudziale miasta taką inwestycję wykonać.

W trakcie naboru, który potrwa do 10 sierpnia, zainteresowani mieszkańcy będą mogli skorzystać z pomocy wyłonionego przez samorząd operatora, który udzieli szczegółowych informacji o warunkach naboru i szczegółach inwestycji. Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek w rudzkim magistracie.

Mieszkańcy uczestniczący w projekcie zapłacą jedynie 15 proc. wartości całej instalacji oraz wartość wynoszącego 8 proc. podatku VAT za usługę montażu instalacji na dachu budynku mieszkalnego lub 23 proc. w przypadku instalacji na budynku gospodarczym lub na gruncie. Pozostałe koszty będą pokryte z unijnego dofinansowania. Prace zrealizuje firma wyłoniona w przetargu przez Urząd Miasta.

Eksperci wyliczyli, że zastąpienie konwencjonalnych źródeł energii odnawialnymi w 51 domach jednorodzinnych pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o ponad 47 ton rocznie, a emisji przyczyniającego się do powstawania smogu pyłu PM10 - o 40 kilogramów rocznie.

Czytaj więcej: Wrocław będzie walczył ze smogiem... zielonymi przystankami×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.