PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska chce być miastem inteligentnym. Rozpoczyna prace nad stworzeniem koncepcji smart city

  • KDS    30 czerwca 2017 - 12:37
Ruda Śląska chce być miastem inteligentnym. Rozpoczyna prace nad stworzeniem koncepcji smart city
Ruda Śląska chce być bardziej smart. Właśnie rozpoczęła opracowywanie koncepcji smart city (fot. twitter.com Ruda Śląska)

Do końca września poznamy założenia koncepcji smart city w Rudzie Śląskiej (woj. śląskie). Właśnie ruszyły prace nad jej stworzeniem. Dokument ma nie tylko wskazywać, w jakich aspektach życia miejskiego zaczną obowiązywać inteligentne rozwiązania, ale też skąd wziąć na nie pieniądze.
• W Rudzie Śląskiej ruszyły prace nad stworzeniem koncepcji smart city.

• Inteligentnymi rozwiązaniami miasto chce objąć m.in. oświetlenie ulic, ruch na drogach czy monitoring jakości powietrza i hałasu. 

• - Nie ma już odwrotu od nowoczesnych technologii, które na dobre wkraczają także w przestrzeń miejską - podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk. 

Jak informuje Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, inteligentne rozwiązania miałyby być wykorzystywane w oświetleniu ulicznym, zarządzaniu ruchem ulicznym, monitoringu jakości powietrza i hałasu, czy rozwoju miejskiej sieci szerokopasmowej.

– Nie ma już odwrotu od nowoczesnych technologii, które na dobre wkraczają także w przestrzeń miejską. Dlatego naszym celem jest skoncentrowanie się na działaniach, które przyniosą realne efekty usprawniające zarządzanie miastem – podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk, który koordynuje prace nad opracowaniem koncepcji smart city dla Rudy Śląskiej.

Obecnie w Rudzie trwają prace nad diagnozą na jakim poziomie jest zaawansowanie miasta w realizacji idei smart city. W jej ramach miasto przygotowuje inwentaryzację systemów automatyki, sterowania oraz technologii informatycznych i komunikacyjnych miasta aktualnie wykorzystywanych.

Czytaj więcej: Rzeszów wzbogacił się o trzy samochody elektryczne. Przekazała im je firma Melex

Kolejnym etapem prac będzie już wskazanie konkretnych działań do wprowadzenia w życie. Ruda przede wszystkim stawia na rozwój systemu oświetlenia ulicznego, monitoringu wizyjnego, zarządzania ruchem ulicznym, miejską sieć szerokopasmową, a także tworzeniem monitoringu wraz z prognozowaniem stanu środowiska obejmujący powietrze, wodę i glebę, a także hałas. Jak podkreślają urzędnicy, jednym z priorytetów jest także utworzenie interaktywnej platformy komunikacji społecznej.

Koncepcja rozwoju smart city ma być gotowa do końca września. Jednym z jej elementów będzie wskazanie źródeł finansowania tych pomysłów. - To na tej podstawie będziemy dobierać inwestycje, które mają być w pierwszej kolejności realizowane. Nie bez znaczenia będą tu miały terminy ogłoszenia konkursów unijnych na dofinansowanie takich zadań – informuje Pierończyk. - Co ważne, główne założenia koncepcji smart city zostaną także ujęte w aktualizowanej strategii rozwoju miasta Ruda Śląska – dodaje.

- Żeby wszystko to zrealizować wpierw musi być dobrze przygotowany plan działań oraz opracowany model zarządzania wraz ze źródłami finansowania przyszłych inwestycji. To właśnie ma stanowić opracowywana koncepcja – dodaje Arkadiusz Godlewski, doradca prezydent miasta ds. smart city.

Czytaj więcej: Poznań. Latarnie z budkami lęgowymi dla ptaków

Miasto ma też jasno sprecyzowany cel, jaki chce osiągnąć po uruchomieniu smart city. To przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa, optymalizacja ruchu w mieście, ale także ograniczenie barier dla grup wykluczonych, czy kreowanie rozwoju gospodarczego i utworzenie nowych miejsc pracy.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.