PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska: Miasto stawia na rewitalizację terenów zielonych

  • aw/PAP    14 kwietnia 2017 - 19:02
Ruda Śląska: Miasto stawia na rewitalizację terenów zielonych
Teren objęty projektem stanowi w głównej mierze dolina znajdująca się pomiędzy ul. Bujoczka a Kościelną w dzielnicy Ruda, przez którą przepływa potok - tzw. Rów Rudzki II (fot.UM Ruda Śl.)

- Rewitalizacja przestrzeni miejskich obejmuje nie tylko budynki, czy infrastrukturę komunalną, ale także tereny zielone - podkreśla prezydent Rudy Śl. Grażyna Dziedzic.
• Ruda Śląska przywróci do naturalnego stanu 5 hektarów cennego przyrodniczo obszaru, władze miasta pozyskały na ten cel blisko 1 mln zł dofinansowania z UE.

• Na nieuporządkowanym terenie rośnie wiele cennych roślin, w tym 2 pomniki przyrody.

• Władze miasta w tym roku rozpoczną też realizację innego projektu związanego z rewitalizacją terenów zielonych. Chodzi o tzw. Trakt Rudzki.

 

Teren objęty projektem stanowi w głównej mierze dolina znajdująca się pomiędzy ul. Bujoczka a Kościelną w dzielnicy Ruda, przez którą przepływa potok - tzw. Rów Rudzki II; znajdują się tu także dwa niewielkie, płytkie stawy.

"Aktualnie to miejsce jest nieuporządkowane i zaśmiecone. Najważniejsze, że wiemy, co trzeba tu zmienić i że mamy na to pieniądze. Co ważne, teren ten ma również duży potencjał" - ocenił wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Jest potencjał

Choć na pierwszy rzut oka trudno to obecnie zauważyć, dolina Rowu Rudzkiego odznacza się dużymi walorami krajobrazowymi, charakteryzuje się też dużą różnorodnością zwierząt, szczególnie płazów i ptaków. Występuje tam 5 gatunków roślin objętych ochroną częściową w Polsce - w tym konwalia majowa i bluszcz pospolity - oraz dwa gatunki zagrożone w skali regionu górnośląskiego - rzeżucha gorzka i jeżogłówka pojedyncza. Na tym obszarze znajdują się też 2 pomniki przyrody - 150-letni grab oraz 200-letni dąb szypułkowy.

W pierwszej kolejności teren zostanie uporządkowany, następnie nasadzane będą nowe drzewa, krzewy i byliny. Wykonane zostaną łąki parkowe, pojawią się budki lęgowe dla ptaków i owadów. Wybudowana zostanie pieszo - rowerowa ścieżka prowadząca od ul. Bujoczka do ul. Porębskiej oraz schody terenowe prowadzące od strony ulicy Kościelnej/Porębskiej. Ponadto w rejonie ul. Bujoczka wykonany zostanie plac zabaw dla dzieci, nie zabraknie też drobnej architektury - ławek, koszy na śmieci, stolików do gry.

Niezwykle istotnym w skali całego przedsięwzięcia będzie jego edukacyjny wymiar. Na obszarze objętym inwestycją zostanie wytyczona ścieżka edukacyjna, przy której zainstalowane zostaną tablice edukacyjne. "Planujemy także wydanie broszury informacyjnej, a także książeczki i kolorowanki dla dzieci. Opracowane zostaną także materiały dla placówek oświatowych" - poinformowała naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Ewa Wyciślik.

Cała inwestycja ma kosztować ponad 1,3 mln zł, z czego unijne dofinansowanie, pozyskane w ramach RPO Województwa Śląskiego 2014 - 2020, ma wynieść blisko 950 tys. zł. Pierwsze prace przy realizacji inwestycji powinny się rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończyć do jesieni 2018 r.

Rewitalizacja terenów zielonych

Władze Rudy Śląskiej w tym roku rozpoczną też realizację innego projektu związanego z rewitalizacją terenów zielonych. Chodzi o tzw. Trakt Rudzki, czyli ścieżkę pieszo - rowerową, łączącą Wirek z Nowym Bytomiem. W ramach projektu zrewitalizowanych zostanie 7 dużych obszarów zielonych, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha. Powstanie tam m.in. industrialny park rekreacji, inhalatorium, czy ogród sensoryczny. Miasto na ten cel pozyskało ponad 6 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Inwestycja ta z kolei będzie się uzupełniać z rewitalizacją hałdy w ramach programu LUMAT. Ma tam powstać punkt widokowy, ścieżki spacerowe, plac zabaw i tor saneczkowy, a do tego nasadzenia roślin, które nie pozwolą na przedostanie metali ciężkich poza glebę. Prace również rozpoczną się w tym roku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.