PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza akcja informacyjna zachęcająca do recyklingu tworzyw sztucznych

  • PAP    10 sierpnia 2011 - 15:13
Rusza akcja informacyjna zachęcająca do recyklingu tworzyw sztucznych

Ponad 300 plakatów, przedstawiających dziewczynkę niosącą posegregowane plastiki, będzie zachęcać w sierpniu Polaków do recyklingu tworzyw sztucznych.
Według badań w naszym kraju ponad 70 proc. tego typu odpadów trafia na wysypiska.

„Celem podejmowanej po raz czwarty akcji informacyjnej jest uświadomienie społeczeństwu, jak ważny jest ten pierwszy krok, czyli segregowanie odpadów już w domu” – mówi dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska Kazimierz Borkowski.

W ramach akcji przez cały sierpień w kilkunastu miastach pojawią się plakaty zachęcające do zbiórki plastików. Hasło tegorocznej edycji to „Segregowanie odpadów – odruch naturalny”.

Jak zauważył Borkowski, selektywna zbiórka odpadów to pierwszy krok prowadzący do zmniejszania ilości składowanych śmieci.

Według danych PlasticsEurope w Polsce ponad 70 proc. odpadów z tworzyw sztucznych trafia na wysypiska. Jedynie około 20 proc. z nich poddawanych jest recyklingowi, a kolejne 8 proc. wykorzystuje się jako nośnik energii we wtórnych paliwach stałych używanych przez m.in. przemysł cementowy.

„Ilość odpadów poddawanych recyklingowi systematycznie rośnie w naszym kraju, ale zbyt wolno. Potrzebne są dodatkowe działania ze strony obywateli, władz państwowych i samorządowych oraz przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką odpadami” – zaznaczył dyrektor fundacji.

Przypomniał, że dziewięć państw europejskich: Szwajcaria, Niemcy, Dania, Szwecja, Austria, Belgia, Holandia, Norwegia i Luksemburg wprowadziły całkowity lub częściowy zakaz składowania odpadów z tworzyw sztucznych. Odzyskują one ponad 80 proc. plastików a rekordzista – Szwajcaria – nawet 99,7 proc.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Pan Baryłko, 2011-09-13 10:38:42

    MZO w Pruszkowie segreguje plastiki od dawna, wysyła je do Chin, skąd przerabiane na polary trafiają z powrotem do Polski. Zatem problem jest rozwiązany, przynajmniej w Pruszkowie (w razie zainteresowania służę swoim tekstem na ten temat). Dlaczego nie wszędzie? Zapewne zamiast kupić maszynę, na czy...m trzeba się znać, łatwiej pozarządzać marketingowo i dostać granty unijne na dziecinne kampanie medialne i próbować przerzucać na ludzi odpowiedzialność za coś, czym powinny się zajmować zarządy oczyszczania.  rozwiń
  • chyba mocno niedouczony , 2011-09-12 21:36:49

    Cóż są miasta w Polsce gdzie wymyślono odpady mokre , neologizm pojęciowy w mojej ocenie. Znaczenie odpady "mokre"- poddające biodegradacji tak ja to zrozumiałem i druga wymieszana grupa , czyli wszystko do jednego wora co nie jest odpadem "mokrym". Gratuluję segregacji, możliwoś...ci odzysku tworzyw oczywiście bez mycia. Uczono mnie kiedyś, że największy efekt jest w technologii oczyszczania u "źródła" niezależnie czy są to ścieki czy tez odpady ( tutaj mam na myśli segregację). Myślę że fakty zweryfikują te mądrości, tylko kto odpowie za tę nową :NAUKĘ"? PS. jak uczeni czegoś nie mogli wytłumaczyć do wymyślili korpuskularną i falowa teorię światła. Tutaj temat jest trywialny a tak został skomplikowany. Chyba trzeba będzie dopisać nowy rozdział do szczególnej teorii względności o dualizmie słowa MOKRY  rozwiń