PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza akcja liczenia nietoperzy na Dolnym Śląsku

  • GK    9 stycznia 2013 - 12:55
Rusza akcja liczenia nietoperzy na Dolnym Śląsku

W ciągu najbliższych dwóch tygodni ekolodzy ze stowarzyszenia „pro Natura” sprawdzą ile nietoperzy zimuje na Dolnym Śląsku.
Zwierzęta spędzają zimę w stanie hibernacji w nieczynnych podziemnych sztolniach i bunkrach. W ubiegłym roku zliczono 2 tyś. gacków.

- Spokojny i bezpieczny sen w zimie zapewniają nietoperzom specjalne stalowe kraty zakładane przy wejściach do podziemi - mówi Marek Mielczarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Montaż i remonty takich zabezpieczeń zostały dofinansowane przez WFOŚiGW we Wrocławiu. W 2012 r. prace prowadzono w 17 obiektach na Dolnym Śląsku, m.in. w nieczynnych sztolniach m.in. w: Izerach, Karkonoszach i Górach Sowich.

Wykonano także zabezpieczenia w wejściach do poniemieckich bunkrów w okolicach Wrocławia i Milicza. Kraty nierzadko ocalają nietoperzom życie. Zwierzęta zbudzone z hibernacji przez ciekawskich turystów lub zwyczajnych wandali mogą nie przetrwać. W naszym regionie, obfitującym w historyczne ślady kopalnictwa, wiele podziemnych korytarzy zapewnia dogodne schronienie nietoperzom.

Niektóre z nich uznano nawet za wyjątkowo cenne w skali całej Europy i dla ich ochrony powołano obszary Natura 2000.

- Można w nich spotkać takie gatunki jak np. mopek, nocek duży, nocek Bechsteina, nocek łydkowłosy, podkowiec mały i nocek orzęsiony, należące do najrzadszych i najbardziej zagrożonych w całej UE - mówi Marek Mielczarek.

Nietoperze w wyniku działalności człowieka należą do najbardziej zagrożonych zwierząt na świecie. Likwidacja terenów podmokłych oznacza dla nietoperzy utratę miejsc do żerowania. Groźne dla nich są także skutki chemizacji w rolnictwie i leśnictwie. Niekorzystnym zjawiskiem jest usuwanie dziuplastych drzew, w których gacki szukają schronienia.

W Polsce wszystkie gatunki nietoperzy są pod ochroną prawną. Projekt „Ochrona letnich i zimowych stanowisk występowania nietoperzy w wybranych obiektach na Dolnym Śląsku" realizuje stowarzyszenie PTPP „pro Natura".


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.