PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza nabór wniosków na usuwanie azbestu w gminach poszkodowanych w nawałnicach

  • aw    6 września 2017 - 12:22
Rusza nabór wniosków na usuwanie azbestu w gminach poszkodowanych w nawałnicach
Poszkodowani w nawałnicach będą mogli – poprzez wojewódzkie fundusze – ubiegać się o dotacje do 100 proc. kosztów kwalifikowanych (Fot. NIK)

Kolejne 20 mln zł dotacji zarezerwował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na usuwanie rakotwórczego azbestu w gminach poszkodowanych huraganowymi wiatrami w sierpniu.
• Nabór wniosków rozpoczyna się 11 września i potrwa do 31 października 2017 r.

• W związku z tym zmianie ulega program priorytetowy NFOŚIGW pn. System – Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez partnerów zewnętrznych Część 1) Usuwanie wyrobów zawierających azbest.

• Wcześniej zakładał on między innymi pomoc na obszarach dotkniętych klęską żywiołową, lecz taki zapis nie dawał możliwości wspierania tych terenów, gdzie nie ogłoszono stanu klęski żywiołowej.

Jak podaje NFOŚiGW, program został rozszerzony również o obszary dotknięte zdarzeniami noszącymi znamiona klęski żywiołowej, które wskaże właściwy wojewoda.

Poszkodowani w nawałnicach będą mogli – poprzez wojewódzkie fundusze – ubiegać się o dotacje do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

– Zarząd NFOŚiGW zdaje sobie sprawę z ogromnej skali szkód spowodowanych przez sierpniowe nawałnice i dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dotkniętych klęską żywiołową gospodarstw domowych, postanowiliśmy zmodyfikować dotychczasowy program azbestowy tak, żeby środki NFOŚiGW trafiły do miejsc tragedii – informuje wiceprezes Funduszu Roman Wójcik.

Beneficjentami programu będą wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a odbiorcami końcowymi – gminy znajdujące się na obszarach dotkniętych klęską żywiołową lub na obszarach dotkniętych zdarzeniami noszącymi znamiona klęski żywiołowej. Lista poszkodowanych gmin musi być potwierdzona przez właściwego wojewodę.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Dofinansowaniem będą objęte przedsięwzięcia w zakresie demontażu, zbierania, transportu oraz unieszkodliwiania lub zabezpieczenia odpadów zawierających azbest. Nabór rozpoczyna się 11 września 2017 r. i potrwa do 31 października 2017 r. lub do wyczerpania 20 584 000 zł alokacji.

Szczegóły naboru NFOŚiGW podaje na stronie internetowej NFOŚiGW.

To drugi program NFOŚiGW, który ma pomóc poszkodowanym w nawałnicach sierpniowych. Kolejne 20 mln zł czeka także na odtworzenie terenów zieleni, parków, ogrodów, małej infrastruktury turystycznej i siedlisk przyrodniczych, które ucierpiały w zeszłym miesiącu z powodu huraganowych wiatrów.

O dotacje w tym zakresie można się starać od 5 września 2017 r. do 30 marca 2018 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • anastazja, 2017-09-06 15:41:48

    inne gminy też potrzebują wsparcia w usuwaniu azbestu, to powinna być możliwość dla wszystkich i nieograniczone fundusze
  • Ćierpliwy Polak, 2017-09-06 15:14:43

    Mam górę azbestu i nikt tego nie chce zabrać , Bo fundusze się skończyły