PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza Zakład Zagospodarowania odpadów Jarocin

  • JL    7 października 2015 - 07:38
Rusza Zakład Zagospodarowania odpadów Jarocin
Instalacja kogeneracyjna w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów Jarocin. Fot. Mat. prasowe

Pozytywną kontrolę straży pożarnej i sanepidu przeszła instalacja Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin. To ostatni krok do złożenia pozwolenia na użytkowanie obiektu.
Cała technologia zagospodarowania odpadów jest już gotowa do użytku. W ostatnich tygodniach prowadzone były drobne prace związane z wykończeniem poszczególnych elementów sortowni, kompostowni, fermentatora oraz zespołu kogeneracyjnego.

Nowo wybudowany zakład będzie przetwarzał około 60 tys. ton odpadów wytworzonych przez 235 tys. mieszkańców regionu. Pozwoli to na efektywne, zarówno pod względem środowiskowym jak i finansowym, przetwarzanie odpadów.

Projekt „Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin” współfinasowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach programu „Infrastruktura i środowisko”.

Wartość projektu wynosi 149,7 mln złotych, z czego unijne dofinansowanie to ponad 84 mln złotych. Dodatkowo przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez gminy – członków porozumienia międzygminnego – kwotą w wysokości około 25,5 mln zł. Pozostałe środki na realizację inwestycji stanowi pożyczka ze środków NFOŚiGW z Warszawy na sumę blisko 13,6 mln zł.

Obecnie na terenie prowadzonej inwestycji trwają ostatnie prace budowlane przy wykańczaniu między innymi dróg wewnętrznych i ogrodzenia terenu.

Jednocześnie rozpoczęły się prace wykończeniowe związane w budowaną kwaterą składowiska. Obecnie wykop pod składowisko jest odpowiednio profilowany i w ciągu najbliższych tygodni rozpoczną się prace związane z położeniem drenażu oraz układaniem warstw zabezpieczających (geowłókniny i geomembrany).

Następnie wykonany zostanie system odgazowania wraz z przyłączem do zespołu kogeneracyjnego, który obecnie znajduje się na terenie zakładu.

Zakład Gospodarki Odpadami Jarocin funkcjonuje na terenie Witaszyczek od 2003 roku. Na przylegającej do ZGO działce o powierzchni 20 ha powstaje jeden z najnowocześniejszych zakład przetwarzania odpadów w Polsce.

Projekt rozbudowy obejmuje następujące elementy technologiczne: linia sortownicza, moduł stabilizacji tlenowej oraz beztlenowej odpadów, kwatera składowania. Istotnym ogniwem przedsięwzięcia jest instalacja kogeneracyjna, dzięki której powstanie energia elektryczna oraz cieplna z odpadów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • 14439, 2015-10-07 12:35:17

    Ten zakład też miał wszelkie pozytywne opinie dziesięciu instytucji - tvn24.pl/poznan,43/pozar-wysypiska-smieci-w-dabrowce-wielkopolskiej-nieprzypadkowy,579197.html