PARTNER PORTALU
 • BGK

Ruszyła e-strona mająca pomagać mieszkańcom ws. problemów z emisjami przemysłowymi

 • PAP/JS    30 listopada 2017 - 19:31
Ruszyła e-strona mająca pomagać mieszkańcom ws. problemów z emisjami przemysłowymi
Dzięki tej stronie chcemy zmapować miejsca w Polsce, gdzie występują takie emisje, których Czerwionka jest najbardziej jaskrawym przykładem - podkreślono (fot. pixabay.com)

Stronę internetową, mającą pomagać mieszkańcom w działaniu wobec dotkliwych dla nich emisji przemysłowych, uruchomiła organizacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Ma ona też być narzędziem do określenia źródeł emisji przemysłowych.
• Pod koniec sierpnia br. mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn i wspierający ich przedstawiciele ClientEarth złożyli wnioski do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach o szybsze zamknięcie koksowni Dębieńsko (jej właściciel zaplanował to na wrzesień 2018 r.)

• Katowicki WIOŚ odniósł się do wniosków mieszkańców negatywnie - odpowiedział, że nie ma podstaw do natychmiastowego zamknięcia koksowni.

Strona odwołuje się do przykładu koksowni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach (Śląskie). Tamtejsi mieszkańcy alarmują, że w powietrzu w tej gminie okresowo pojawiają się bardzo wysokie stężenia rakotwórczego benzenu. Wiążą je z wciąż utrzymywaną pracą koksowni, która ze względów m.in. technologicznych miała być już kilkakrotnie zamykana.

"Dzięki tej stronie chcemy zmapować miejsca w Polsce, gdzie występują takie emisje, których Czerwionka jest najbardziej jaskrawym przykładem. Ma ona ułatwić określenie źródeł emisji przemysłowych i pomagać ludziom rozwiązywać ten problem" - powiedział Michał Zabłocki z ClientEarth.

Przypomniał, że niezależnie od debaty publicznej - skupionej na tzw. niskiej emisji z indywidualnych gospodarstw - wciąż poważnym problemem pozostają w Polsce emisje przemysłowe, np. przemysł i energetyka odpowiadają za około 24 proc. wszystkich emisji pyłowych w kraju.

Na uruchomionej w tym kontekście e-stronie umieszczono świadectwa mieszkańców Czerwionki-Leszczyn. Jest też możliwość włączenia się do akcji, aby skuteczniej określić problem emisji przemysłowych w Polsce. ClientEarth będzie sprawdzać te zgłoszenia; deklaruje pomoc mieszkańcom w uzasadnionych przypadkach.

Pod koniec sierpnia br. mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn i wspierający ich przedstawiciele ClientEarth złożyli wnioski do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach o szybsze zamknięcie koksowni Dębieńsko (jej właściciel zaplanował to na wrzesień 2018 r.)

Wnioski te motywowali zagrożeniem dla zdrowia. Statystycznie liczba zachorowań na raka w gminie Czerwionka-Leszczyny jest bowiem najwyższa spośród wszystkich gmin powiatu rybnickiego. Jednocześnie odnotowano tam znaczne chwilowe skoki stężeń benzenu.

Jak powiedział Zabłocki, katowicki WIOŚ odniósł się do wniosków mieszkańców negatywnie - odpowiedział, że nie ma podstaw do natychmiastowego zamknięcia koksowni. Przedstawiciele ClientEarth odwołali się już od tej decyzji do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

WIOŚ wyjaśniał wówczas, że wnioski mieszkańców nie mogą być podstawą do wszczęcia postępowania ws. natychmiastowego zamknięcia zakładu, ponieważ postępowanie takie wszczyna się z urzędu po uprzednim wykazaniu, że działalność danego podmiotu powoduje pogorszenie stanu środowiska w znacznych rozmiarach lub zagraża życiu lub zdrowiu ludzi.

Dotychczasowe wnioski z kontroli oraz wyniki pomiarów zanieczyszczenia powietrza w Czerwionce-Leszczynach nie dawały podstaw do wszczęcia takiego postępowania.

W sierpniu br. WIOŚ przekazał jednak, że wobec skarg mieszkańców i incydentalnych wzrostów emisji benzenu przeprowadzi w koksowni kontrolę interwencyjną. W czwartek przedstawiciele Inspektoratu zadeklarowali, że przekażą informację na ten temat następnego dnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • M, 2017-12-28 22:18:34

  Też sądzę, że link byłby tu dobry
 • K, 2017-12-02 09:16:45

  przydałby się link do tej strony w artykule