PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyły prace nad odbudową podwrocławskiego parku krajobrazowego po nawałnicy

  • PAP/JS    5 stycznia 2018 - 18:39
Ruszyły prace nad odbudową podwrocławskiego parku krajobrazowego po nawałnicy
Park przypałacowy w Bagnie ma powierzchnię ok. 5 ha. (fot. pixabay.com/zdj. ilustracyjne)

Ruszyły prace nad naprawą zniszczeń, które w sierpniu ubiegłego roku wyrządziła nawałnica, w zabytkowym parku w podwrocławskim Bagnie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przeznaczył na ten cel blisko 250 tys. zł.
W wyniku ubiegłorocznej nawałnicy w parku w Bagnie zostało zniszczonych 200 drzew. Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu, podkreślił, że park w Bagnie z uwagi na rzadkie i cenne gatunki dendrologiczne, jest licznie odwiedzany przez wycieczki z całego województwa. Po nawałnicy park został zamknięty. "Rozpoczęcie akcji usuwania skutków wichury to dobra wiadomość dla Dolnoślązaków" - dodał Kasztelowicz.

W parku już prowadzone są prace nas usuwaniem skutków nawałnicy, m.in. wycinka kilkudziesięciu uszkodzonych drzew i usuwanie połamanych gałęzi. Dalszy etap prac to odtworzenie zniszczonego drzewostanu. W tym celu zostanie posadzonych 70 sadzonek, w tym dęby, miłorzęby, jarzęby, cisy i lipy.

Zakończenie prac jest planowane na listopad tego roku, a otwarcie parku dla turystów na wiosnę. Na odbudowę parku WFOŚiGW przeznaczył 250 tys. zł.

Park przypałacowy w Bagnie ma powierzchnię ok. 5 ha. Został założony w XVIII w. a w drugiej połowie XIX w. został przekształcony w park krajobrazowy. Jest wpisany do rejestru zabytków.

Park posiada rzadki i wiekowy drzewostan, w tym m.in. jodłę olbrzymią i kalifornijską, dąb błotny, czy choinę kanadyjską. Żyje w nim kilkadziesiąt gatunków ptaków i drobnych zwierząt.

W parku znajduje się barokowy pałac z XVIII w., gdzie mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Salwatorianów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.