PARTNER PORTALU
  • BGK

Rybnik, smog: Mieszkaniec skarży Skarb Państwa o 50 tys. złotych

  • MN    26 kwietnia 2016 - 13:45
Rybnik, smog: Mieszkaniec skarży Skarb Państwa o 50 tys. złotych
Drobne pyły zawieszone w powietrzu mogą przenikać do pęcherzyków płucnych, powodując choroby układu krążenia, układu oddechowego czy alergie (fot. pixabay)

• Mieszkaniec Rybnika i działacz Rybnickiego Alarmu Smogowego żąda od Skarbu Państwa 50 tysięcy złotych.
• Ma to być zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych, wywołane zanieczyszczonym powietrzem.
• Pierwsza rozprawa w rybnickim sądzie już się odbyła. Kolejną zaplanowano na drugą połowę sierpnia.
Oliwer Palarz, mieszkaniec Rybnika i działacz Rybnickiego Alarmu Smogowego, domaga się od Skarbu Państwa 50 tys. zł. Mężczyzna twierdzi, że jakość powietrza narusza jego dobra osobiste. Pozew został skierowany do Ministra Środowiska a pierwsza rozprawa odbyła się 25 kwietnia w Sądzie Rejonowym w Rybniku.

W pozwie Oliwera Palarza czytamy, że konieczność zamieszkiwania na terenie, na którym regularnie dochodzi do przekraczania norm jakości powietrza, powoduje szereg negatywnych konsekwencji. Palarz twierdzi, że smog zwiększa ryzyko zachorowania na choroby płuc i obniża komfort życia poprzez ingerencję w swobodę poruszania się.

Na pierwszej rozprawie przesłuchano świadka. Termin kolejnej rozprawy wyznaczono na 26 sierpnia.

Czytaj też: Kraków, smog: Program ochrony powietrza zaskarżony w sądzie

Autor pozwu złożył go na podstawie art. 23 Kodeksu cywilnego, w którym mowa jest o naruszaniu prawa do ochrony życia prywatnego i mieszkania, a także art. 8 ratyfikowanej Konwencji o Ochronie Praw człowieka i Podstawowych Wolności.

Jak wynika z pomiarów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w Rybniku w ciągu ostatnich pięciu lat regularnie dochodziło do przekraczania norm dla pyłów PM10, PM2,5 i benzo(a)pirenu.

Czytaj też: Rybnik: 30 mln zł na walkę z niską emisją

Władze Rybnika zapowiadają, że chcą przeznaczyć ok. 30 mln zł na walkę ze smogiem. Część tych pieniędzy ma być przeznaczona na dofinansowanie do wymiany pieców dla mieszkańców domów prywatnych. Zaplanowano również wymianę źródeł ciepła i termomodernizację mieszkań komunalnych w zarządzie Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Część budynków ma zostać docieplona i wyposażona w nowe źródła ciepła również za sprawą podjętego w 2015 roku projektu, którego wartość wynosi ponad 24 mln zł.

Jedną z głównych przyczyn przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego jest emisja z pieców grzewczych w kamienicach czy domkach jednorodzinnych. Drobne pyły zawieszone w powietrzu mogą przenikać do pęcherzyków płucnych, powodując choroby układu krążenia, układu oddechowego czy alergie. Benzo(a)piren ma natomiast właściwości rakotwórcze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.