PARTNER PORTALU
  • BGK

Rybnik, walcząc ze smogiem, chce rozbudowywać sieć gazową

  • PAP/JS    29 listopada 2017 - 20:21
Rybnik, walcząc ze smogiem, chce rozbudowywać sieć gazową
Rybnicki samorząd przyznaje, że smog jest jednym z największych problemów miasta (fot. pixabay.com)

Władze Rybnika, silnie dotkniętego problemem smogu, starają się o rozbudowę sieci gazowej w mieście. Wskazują, że rozwój tej infrastruktury w znacznym stopniu zależy od zainteresowania mieszkańców. Zachęcają ich do korzystania z ekodotacji.
• Miasto stara się stymulować rozwój sieci gazowej podłączając do niej budynki ze swoich zasobów.

• Swój dom podłączył też ostatnio gazowej prezydent Rybnika Piotr Kuczera, który zaznaczył, że choć związany z tym proces nie był prosty, jest przekonany, że poprawa jakości powietrza będzie postępować sukcesywnie, z każdym kolejnym budynkiem podłączonym do ekologicznego źródła ogrzewania.

• Aby pomóc mieszkańcom przy zmianie źródła ciepła na ekologiczne miasto oferuje dotacje do ekoinwestycji - wnioski o nie na przyszły rok będą przyjmowane od 2 stycznia.

Rybnicki samorząd przyznaje, że smog jest jednym z największych problemów miasta. W poprzednim sezonie grzewczym tamtejsza stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nieraz pokazywała najwyższe w regionie wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10, jednego z głównych składników smogu. W lutym br. notowano tam chwilowe wskazania powyżej 1 tys. mikrogramów na metr sześc. Oznaczało to dwudziestokrotne przekroczenie wartości dobowej normy.

Miasto w części swojego serwisu internetowego poświęconej walce ze smogiem akcentuje, że główną przyczyną niskiej emisji w Rybniku jest rozproszona zabudowa jednorodzinna przy niekorzystnym ukształtowaniu terenu.

Jednocześnie do większości dzielnic miasta nie dociera sieć ciepłownicza, w części z nich nie ma też sieci gazowej. Aby poinformować mieszkańców o możliwościach podpięcia do tej ostatniej, miasto w poprzednich miesiącach organizowało spotkania, w których uczestniczyli przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG), radni i pracownicy magistratu.

Jak poinformował rybnicki urząd miasta, spotkania odbyły się w dzielnicach, w których rozwój sieci gazowej jest możliwy: w Kamieniu, Orzepowicach, Gotartowicach, Kłokocinie, Ochojcu, Grabowni, Golejowie, Popielowie, Boguszowicach Starych i Niewiadomiu. W ich trakcie pracownicy PSG rozdawali ankiety sondujące zainteresowanie mieszkańców. Na 3670 rozdanych ankiet wróciło 630. Chęć podłączenia do sieci gazowej wyraziły 494 gospodarstwa.

Najliczniej zainteresowanie zgłosili mieszkańcy Ochojca, Grabowni i Golejowa (łącznie 271 ankiet z deklaracją chęci podłączenia do sieci gazowej). Dla tych dzielnic opracowana jest już koncepcja gazyfikacji. Teraz ich mieszkańcy zdecydowani na przyłączenie do sieci powinni wypełnić wnioski o określenie warunków. W tej sprawie organizowane są w dzielnicach dodatkowe spotkania.

Z zebranych ankiet wynika, że zainteresowani przyłączeniem do sieci gazowej są też mieszkańcy Kamienia (97 deklaracji), Orzepowic i Kłokocina (odpowiednio 59 i 36). Miasto dysponuje informacją PSG, że dla tej ostatniej dzielnicy koncepcja gazyfikacji jest na ukończeniu, a dla Kamienia będzie przygotowywana w 2018 r.

Miasto stara się stymulować rozwój sieci gazowej podłączając do niej budynki ze swoich zasobów (ma to miejsce m.in. w dzielnicach Zebrzydowice, Wielopole i Gotartowice. Swój dom podłączył też ostatnio gazowej prezydent Rybnika Piotr Kuczera, który zaznaczył, że choć związany z tym proces nie był prosty, jest przekonany, że poprawa jakości powietrza będzie postępować sukcesywnie, z każdym kolejnym budynkiem podłączonym do ekologicznego źródła ogrzewania

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.