PARTNER PORTALU
 • BGK

Rząd chce chronić środowisko kosztem samorządu

 • bd    28 września 2017 - 14:43
Rząd chce chronić środowisko kosztem samorządu
(fot. Pixabay)

Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak zwraca uwagę, że sieć Natura 2000 formalnie istnieje od wielu lat, ale cały czas zbyt mało jest dialogu w jej sprawie. - Uważam, że absolutnie bezprawne było objęcie siecią terenów prywatnych. Takich rzeczy nie powinno się robić - ocenia.
- Obszary "naturowe" są dużym utrudnieniem dla gmin. Oznaczają dla nich straty finansowe - mówił burmistrz podczas sesji "Zrównoważony rozwój. Środowisko i technologie" w trakcie Wschodniego Kongresu Gospodarczego 2017 w Białymstoku.

Jak dodał, w ubiegłym roku tylko Hajnówka i sąsiednie gminy utraciły w związku z tym 800 tys. zł. - Rządzący chcą chronić środowisko naturalne, ale w taki sposób, by stało się to kosztem samorządu.

Problem podnosił wcześniej Stanisław Jastrzębski, wiceprzewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich RP, wójt Długosiodła. - Jeżeli całe gminy są objęte Naturą 2000, mamy parki krajobrazowe, narodowe, to tam gospodarka i czerpanie z niej potencjalnych zysków są naprawdę utrudnione. Dlatego winna być rekompensata wzorem krajów unijnych, gdzie te obszary otrzymują pewną jej formę, z tytułu takiego a nie innego gospodarowania w tych miejscach. Natura jest naszym dobrem narodowym, ale ona też kosztuje. Uważamy, że tu należy szukać pewnych możliwości wsparcia finansowego samorządów - mówił w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (7)

 • tony , 2018-02-01 13:58:03

  No przyznam, że nie jest to fair w stosunku do samorządu, jak i zresztą mieszkańców. Każda inwestycja, a zwłaszcza w pobliżu terenów naturalnych objętych ochroną wymaga opinii oddziaływania na środowiska. Czasem wymaga sprawdzenia, czy z inwestycją wszystko jest ok. Wtedy warto wiedzieć, że można s...tarać się o wystawienie kontropinii dotyczącej danego raportu. Firma Cenia-Ekspertyzy zajmuje się takimi sprawami, gdy rodzą się konflikty społeczne. Polecam wam się do nich zgłosić, jeżeli chcecie zweryfikować raport oddziaływania na środowisko. Firma generalnie zajmuje się też wydawaniem opinii w sprawie środowiska, zanieczyszczenia powierzchni ziemi i opracowywaniem oceny ryzyka zdrowotnego, więc pewnie niejednemu samorządowi się przyda. Mają w tym duże doświadczenie, dlatego warto skorzystać z ich usług.  rozwiń
 • Bogdan Sitnicki, 2017-10-17 18:19:17

  Do RGwroc: Propagandowa bzdura!
 • BOGDAN SITNICKI, 2017-10-15 21:26:09

  Do Wiesław Walankiewicz: "absolutnie bezprawne było objęcie siecią terenów prywatnych. Takich rzeczy nie powinno się robić - ocenia". BURMISTRZ HAJNÓWKI MA RACJĘ SZANOWNY PANIE WIESŁAWIE WALANKIEWICZ!