PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzadkie chrząszcze pod opieką przyrodników

  • PAP/JL    17 listopada 2015 - 10:15
Rzadkie chrząszcze pod opieką przyrodników

Jelonek rogacz zalicza się do największych chrząszczy występujących w Polsce. Fot. Wikipedia

Jelonek rogacz, kozioróg dębosz i pachnica dębowa – to rzadkie w Europie gatunki dużych chrząszczy objęte całkowitą ochroną.
Jedne z najcenniejszych z krajowych stanowisk tych owadów znajdują się w woj. lubuskim. Jak informuje Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim specjalnie dla ochrony populacji tych zagrożonych zwierząt i ich siedlisk wyznaczono w regionie łącznie około 10 obszarów, które zostały włączone do Europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.

– Wśród największych zagrożeń tych gatunków należy wymienić degradacje i postępujący zanik ich naturalnych siedlisk, bądź to na skutek zachodzących procesów naturalnych lub w wyniku antropogenicznej działalności. Chodzi tu głównie o wycinanie starych dębów, które są siedliskami tych chrząszczy – mówi Michał Bielewicz.

Okazuje się, że z uwagi na kurczące się obszary lasów dębowych, owady te zasiedlają m.in. dęby rosnące przy drogach oraz tworzące aleje w miastach czy na wsiach. RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim opracował plan działań mających służyć ochronie rzadkich chrząszczy żyjących w biocenozie z dębami.

– Przykładem może być ochrona na obszarze Natura 2000 Lasy Dobrosułowskie. Tam w październiku wykonaliśmy zabiegi obejmujące usuniecie nalotów młodych drzew i krzewów ocieniających pnie dojrzałych dębów zasiedlonych przez owady. W ten sposób zapewniono optymalną termikę szyi korzeniowych dębów preferowaną przez chronione bezkręgowce – wyjaśnia Michał Bielewicz.

Przyrodnicy planują w podobny sposób dbać o inne cenne siedliska chrząszczy w regionie, a te znajdują się m.in. w gminach Bytnica, Maszewo czy Torzym.

Jelonek rogacz zalicza się do największych chrząszczy występujących w Polsce. Może osiągnąć długość do 7 cm. Charakterystyczne są samce tego gatunku. Używają swego „poroża” podczas walk o samice, które są pozbawione tego oręża. Chrząszcze te żyją w lasach dębowych, żywiąc się głównie sokiem tych drzew.

Kozioróg dębosz jest większy od jelonka rogacza, ale bardziej smukły. To największy krajowy przedstawiciel chrząszczy z rodziny kózkowatych. Długość jego ciała dochodzi nawet do 11 cm.

Natomiast niezwykle rzadka pachnica dębowa, która większość życia spędza w dziuplach drzew, osiąga długość do 4 cm i jest silnie związana ze swym siedliskiem.

Wymienione chrząszcze są objęte ochroną przez prawo krajowe, jak również europejską dyrektywę siedliskową.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.