PARTNER PORTALU
  • BGK

Rządowy nadzór nad funduszami

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    31 maja 2011 - 09:07

Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska wracają pod skrzydła wojewodów.
Wynika to z kolejnej zmiany prawa ochrony środowiska. Przywraca ona zasadę, że nadzór merytoryczny nad uchwałami wojewódzkich funduszy ochrony środowiska będzie sprawował wojewoda, a nie – jak do wczoraj – marszałek województwa – pisze „Rzeczpospolita”.

Prosamorządowe rozwiązania obowiązywały niespełna półtora roku – od stycznia 2010 r. Fundusze stały się wtedy samorządowymi osobami prawnymi.

Ponieważ nie ma ustawowej definicji samorządowej osoby prawnej, w codziennej praktyce pojawiły się interpretacje rozszerzające, kwalifikujące wojewódzkie fundusze także jako wojewódzkie jednostki organizacyjne.

Przepis przejściowy powinien spowodować płynne przekazanie kompetencji w zakresie nadzoru prawnego nad uchwałami rad nadzorczych funduszy. Uchwały podjęte przez rady przed 31 maja 2011 r. będą oceniane pod kątem zgodności z prawem przez zarządy województw, podejmowane od tego dnia – przez wojewodów.

Zdarza się, że na potrzeby tych samych inwestycji proekologicznych udziela wsparcia nie tylko fundusz wojewódzki, ale także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Tak są wspomagane choćby projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii, usuwania azbestu czy gospodarowania odpadami.

Największe fundusze mają roczne przychody rzędu 100 mln zł (pochodzące głównie z opłat i kar za korzystanie ze środowiska) – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • KO RESPONDENT, 2011-05-31 10:21:10

    In Your...chciałoby sie powiedzieć do ,tak oszczędnie, gospodarujacych tymi funduszami!